Неконвенционални, импровизирани електроакустични диалози ще предложат на меломаните Мануела Бончева и Николай Стойков тази събота (25 март) от 22:00 ч. в арт пространството на Théatro.
Проектът, обединяващ класика и електроника в денс формат, поставя началото на поредицата „Електрокласик“, разказаха пред Радио София двамата музиканти.
Те решават да направят нещо общо през 2019 г.
Тя музицира на електроника, най-общо казано, конструира саунд дизайн. Той свири на различни инструменти, но сега ще се изяви с клавесин и флейта.
Преди около 4 години Мануела Бончева чула изпълнение на клавесин от Стойков и „открила“ дълбочината на звученето му, „сякаш са повече от един инструмент“, видяла и връзката с електрониката.
„Старото (клавесина) и новото се съчетават много добре, сякаш образуват едно цяло. Симбиозата им дава повод да говорим за енергизиращото и релаксиращото въздействие на музиката, за терапевтичното ѝ приложение“, изтъкна Бончева.
„Искахме да покажем как двата инструмента и звуците им могат да си взаимодействат в изпълнение на музика, написана за клавесин“, отбеляза Стойков.
Според двамата гости, музиката, която ще бъде изпълнени с техните изразни средства, ще въздейства по различен начин на хората. Концертът е за тези, които обичат да им се случва нещо различно по отношение на звука около тях, имат способността да усещат и да възприемат различни неща – в случая темброво съчетание от звуци.
„Ние работим като композитори. Експериментираме с всеки звук с всеки ритъм, докато усетим, че това е музиката и енергията с най-силно въздействие. Да пренесем слушателите в друг свят.“
Бончева и Стойков имат идея за бъдещи колаборации с творци от други видове изкуство.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова.
Това е една история. Историята за създаването на един филм. Филм, който разказва за един от моментите в българската история, с които безрезервно можем и трябва да се гордеем. Филм за спасяването на българските евреи. Нарича се просто "49,172" - толкова за българските евреи след края на Втората световна война. Повече, отколкото са били преди..
Изграждането на скейт парка в район „Надежда“ върви по план. До завършването му остават може би още 3 месеца. Откриването със сигурност ще бъде преди зимния сезон, може би през есента, съобщи пред БНР-Радио София Александър Давчев, управител на единствената фирма у нас, лицензирана да изгражда подобни съоръжения. „Основното в един такъв..
Досега ГЕРБ си служеше с разнородни партийни патерици, за да управляват сравнително стабилно, а за първи път изглежда сякаш самата партия на Борисов е патерица , което неминуемо е травматично не само сред избирателния корпус, а и на вътрешнопартийно равнище. Кабинетът "Денков-Габриел" е без всякакъв картбланш пред своите избиратели..
В предаването "Радиокафе" гостуваха представители на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет "Св. Климент Охридски" - д-р Георги Александров ръководител на "Майсторски клас" и Славена Балалова главен редактор на "Учебно издателство". Поводът е празничен – 25 години от създаване на специалността "Книгоиздаване" и..
Digital4Sofia: Иновации в онлайн търговията и разплащания се организира за трети пореден път в София и на 13 юни 2023 в Interpred World Trade Center ще събере едни от най-успешните специалисти в сферата на онлайн търговията и финтех индустрията. Те ще споделят практични съвети и ще представят нови тенденции и актуални дискусионни..
Филмът "Червен Адмирал" е включен в официалната селекция и ще бъде показан за първи път на 20-тия Международен фестивал на късoметражното кино In The Place, откъдето ще стартира националната му премиера. Подробности пред Радио София разказа режисьорът Марин Рангелов. "Червен адмирал е една пеперуда, която е ключовият символ на целия филм и..
На 1-и юни Музеят за история на София откри временната експозиция "Детството през социализма" . В нея са представени експонати от началото на 40-те до почти 90-те години на 20-и век. Кураторът на изложбата Теодора Мешекова разказа повече. "Говорим не само за един период отдалечен няколко десетилетия от днес, но и един различен..