Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Онлайн търговията бележи ръст

Снимка: Радио София

От 2020 г. насам трансграничната електронна търговия отбеляза силен положителен ръст. Пазарите в световен мащаб се възстановиха и дори надхвърлиха цифрите отпреди пандемията след лек временен спад в продажбите, който последва шока от COVID-19. Разбира се, имаше промяна и в потребителското поведение, като клиентите пренасочиха бюджетите си. Някои продуктови категории и електронни магазини отбелязаха значителен ръст, докато други трябваше да преосмислят начина, по който правят бизнес онлайн. Подробности пред Радио София разказа Жанет Найденова – председател на Българска E- comers асоциация.

В последните години електронната търговия бележи ръст, като всяка година той е между 29 и 31%. По думите на Найденова много хора са мислели, че всички сегменти от онлайн търговията по време на ковид са се повишавали, но това не е така, защото е имало такива, като например туристическите резервации, които са имали спад. Най-висок ръст е имало в продажбите на хранителни продукти онлайн - над 100%.

"Най-голямото предизвикателство е динамичната промяна на законодателството. Тъй като България е част от ЕС, в нашето законодателство се хармонизират и имплементират всички регулации и директиви, които са на европейско ниво и непрекъснато има промени, с които електронните търговци трябва да се съобразят", отбеляза Найденова.

Тя подчерта, че пандемията ускори процеса на дигитализация на бизнеса, но България върви с крачки по-назад от световните тенденции. В Тихоокеанския регион съотношението на онлайн търговията към цялостния ритейл достига близо 60%, докато у нас е между 5-6%. Относно това дали ще изчеснат физическите магазини, тя каза:

"Физическият бизнес ще продължи да съществува, защото потребителите са не само в онлайн и дигиталното пространство, но и във физическото. Всъщност ние виждаме едно преливане между физическия бизнес и онлайн бизнеса, а допирната точка между тези два свята за потребителя е мобилното устройство".

"Нашето проучване показа, че ковид наистина даде още по-силен тласък на закупуване на продукти и усруги от български онлайн магазини. 96% от онлайн потребителите са закупили от български онлайн магазини продукти и услуги, някъде около 25.6% от магазини, които се намират в ЕС и около 16.5% от магазини извън ЕС", отбеляза Найденова.

В началото на месец април 2023 г. в София ще се проведе първото по рода си събитие Balkan eCommerce Summit, в което ще участват над 12 страни от Централна Европа и Балканския регион с над 400 посетители. Ще има лектори с голям опит в областта на електронната търговия, а темите, които ще бъдат засегнати ще са иновации, технологии в електронната търговия, трансгранична търговия, дигитални канали и др.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54