Вече е достъпен нов дигитален наръчник, озаглавен „Пътеводител на независимия тийнейджър“, в платформата за учители и педагогически специалисти – Prepodavame.bg, създадена от фондация „Заедно в час“.
Автор на наръчника е Нели Цветкова, която е психолог, фамилен терапевт и консултант. Тя е с професионален опит като училищен терапевт и с опит в разработването на наръчници и материали за развиване на умения у деца и ученици.
В предаването „Радиокафе“ тя разкри повече за същността на новото издание.
„В сърцето на наръчника е показано едно умение и то е, умението за учене. Това е едно мета умение, което ни помага да си поставим цели, които наистина са важни за нас, да регулираме стратегиите си, мотивацията си, емоциите си в ученето. Така учениците ще могат да бъдат полезни във всяко едно начинание, което поемат“, каза тя и допълни, че има и друг много важен елемент в наръчника, свързан със саморегулирано учене – тоест, учениците сами да се ориентират и да слагат фокус върху това, което е важно за тях.
„Това би им помогнало да могат да си поставят цели след 12 клас, които са искрено, истински важни за тях и да знаят как да ги постигнат“, посочи още Нели Цветкова.
Наръчникът обхваща период от 6 седмици, като има насоки и идеи за всеки ден. Първата седмица се фокусира върху личните цели на ученика, - това, което иска да постигне.
От разговора с психолога Нели Цветкова ще разберете: какво съдържа всяка една от посочените 6 седмици, как се използва и функционира наръчникът и кои аспекти обхваща понятието „саморегулирано учене.
"Пътеводител за независимия тийнейджър" е безплатен за ползване и е полезен както за ученици, така и за родители, и психолози, увери авторката.
В него са използвани ресурси от една от водещите организации за саморегулирано учене в България - Институтът за изследване в образованието, а съмишленик и основен вдъхновител за проекта е Мила Иванова.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..
Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..
Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..
Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..
Новият омбудсман на България е Велислава Делчева, стана ясно след гласуването в Народното събрание. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители, 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше предложена за поста от ГЕРБ-СДС. “Пред мен стои нелеката задача да оправдая доверието. Поемам огромна отговорност. Дневен ред в..
След началото на кампанията за разяснения по влизане в еврозоната в българската банкова система са внесени над 1 млрд. лева . Банките у нас бяха сред първите най-готови сектори за приемане на еврото, защото похарчиха милиони и започнаха подготовката още миналата година. "Системите ни работят с много валути, имаме депозити и кредити в..