Вече е достъпен нов дигитален наръчник, озаглавен „Пътеводител на независимия тийнейджър“, в платформата за учители и педагогически специалисти – Prepodavame.bg, създадена от фондация „Заедно в час“.
Автор на наръчника е Нели Цветкова, която е психолог, фамилен терапевт и консултант. Тя е с професионален опит като училищен терапевт и с опит в разработването на наръчници и материали за развиване на умения у деца и ученици.
В предаването „Радиокафе“ тя разкри повече за същността на новото издание.
„В сърцето на наръчника е показано едно умение и то е, умението за учене. Това е едно мета умение, което ни помага да си поставим цели, които наистина са важни за нас, да регулираме стратегиите си, мотивацията си, емоциите си в ученето. Така учениците ще могат да бъдат полезни във всяко едно начинание, което поемат“, каза тя и допълни, че има и друг много важен елемент в наръчника, свързан със саморегулирано учене – тоест, учениците сами да се ориентират и да слагат фокус върху това, което е важно за тях.
„Това би им помогнало да могат да си поставят цели след 12 клас, които са искрено, истински важни за тях и да знаят как да ги постигнат“, посочи още Нели Цветкова.
Наръчникът обхваща период от 6 седмици, като има насоки и идеи за всеки ден. Първата седмица се фокусира върху личните цели на ученика, - това, което иска да постигне.
От разговора с психолога Нели Цветкова ще разберете: какво съдържа всяка една от посочените 6 седмици, как се използва и функционира наръчникът и кои аспекти обхваща понятието „саморегулирано учене.
"Пътеводител за независимия тийнейджър" е безплатен за ползване и е полезен както за ученици, така и за родители, и психолози, увери авторката.
В него са използвани ресурси от една от водещите организации за саморегулирано учене в България - Институтът за изследване в образованието, а съмишленик и основен вдъхновител за проекта е Мила Иванова.
Чуйте подробности в звуковия файл.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..