Ракът на дебелото черво е едно от най-смъртоносните онкологични заболявания в България (на второ място е по смъртност). В същото време то е напълно предотвратимо заболяване стига да бъде диагностицирана възможно най-рано.
За целта е необходимо нещо съвсем изпълнимо – да бъдат провеждани редовни скринингови изследвания. За съжаление в момента те не са част от рутинната профилактика на здравноосигурените лица.
Това отбеляза пред Радио София Елена Джамбазова, програмен директор „Здравеопазване“ във фондация „Лъчезар Цоцорков“.
По програма на организацията пилотно в София, от септември 2022 г. до февруари 2023 г. в София са извършени безплатни 5679 теста. По-активни са били жените (66%). Най-високият процент тествани е във възрастова група 61-74 години.
По данни на раковия регистър всяка година 4000 мъже и жени в България чуват тази диагноза.
Кампанията е съобразена с последните препоръки на Европейския здравен съюз за осъществяване на скрининг за рак на дебелото черво, а приложените тестове се наричат имунохимични - за скрити кръвоизливи.
При 12% от всички изследвания са отчетени положителни резултати, за които се препоръчват допълнителни консултации и изследвания.
Програмата имаше за цел да помогне на хиляди българи да получат достъп до безплатно изследване, което може своевременно да сигнализира за коварното заболяване, посочват от фондацията, финансирала кампанията.
България е единствената държава в ЕС, в която се отчита увеличаване на смъртността от рак. Причината за това е, че липсва профилактика и заболяването се открива късно, когато шансовете за преживяемост драстично намаляват. Ето затова е нужно да има ранна диагностика и скринингови програми, които да са достъпни за хората. Изчислено е, че програмите за превенция могат да намалят смъртността с близо 30% до 2030 г.
Джамбазова отбеляза, че през септември м.г. е направена промяна в наредбата, която регламентира профилактични прегледи за хората, които са с рискови фактори за развитие на рак на дебелото черво. От фондацията имат за цел достъп до безплатно изследване да имат всички хора, които са над 50 години.
„Правим всичко възможно този тип скринингови програми да станат рутинни и редовни в България. В следващите ни дейности ще разчитаме на сътрудничество с Министерството на здравеопазването и с общопрактикуващите лекари“, каза още Елена Джамбазова.
С нея разговаря Лъчезар Христов.
Гости тази седмица в предаването "Форум" са Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction” и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница „Топка е“, които заедно с водещия Лъчезар Христов обсъдиха следните теми: Обществени нагласи около стоте дни на кабинета; Гласуват ли българите и има ли за..
В предаването “Добър вечер, София“ гостува певицата и вокален педагог Венелина Бонева, с която разговаряхме за следването и в Музикалната академия, за настоящите и бъдещи соло и групови музикални проекти. В момента тя е част от групата “The Blues Bakers” . “Освен с талант, всичко е свързано и с работа. От близо три години преподавам на..
Благотворителен турнир “Футбол за невидимите деца” набира средства за спортно-социалната програма на фондация „Конкордия - България“. Турнирът ще се проведе тази година за четвърти път. “Това е нашият благотворителен турнир за отбори от различни компании, които се състезават един срещу друг в името на каузата да подкрепят нашата спортна програма...
Тази година Световният ден за борба с астмата ще бъде отбелязан на 6-и май. По този повод водещи специалисти у нас насочват вниманието към грижата за пациентите с тежка астма - прогресиращо, хронично заболяване, което може да бъде животозастрашаващо. Тежестта на заболяването е значителна както за пациентите, чието качество на живот е нарушено, така..
След няколко научно-популярни книги Ирена Григорова написа и издаде роман. Определят "Последното предсказание" като българско фентъзи, но ако се съди по отзивите – или жанрът е много харесван, или книгата е написана увлекателно. Ирена Григорова е журналистка и работи в БНТ, но толкова обича книгите – а очевидно не само като..
Управляващите задължават пет ведомства да напишат пътна карта за нов пенсионен модел, което трябва да доведе до оздравяване и предвидимост в пенсионната система. “Надявам се, че това няма да е мащабна реформа на пенсионната система, а ще бъде усъвършенстване на пенсионната система, така че да отговаря на съвременните предизвикателства. През 2024..
Пред опасността да не се състои, извънредното заседание на Столичния общински съвет за промяна в състава на Съвета на директорите на “Метрополитен“ и обявяване на публичен подбор за избор на нови членове, все пак се проведе днес. След продължили няколко часови дискусии, общинските съветници в крайна сметка не приеха доклада за това и така потвърдиха..