Елица Стоилова е в основата на платформата umni.bg, спечелила награда на Световната туристическа организация в Лас Палмас:
"Състезанието на Световната Туристическа Организация на ООН привлича стартъпи за превъзмогване туристическите проблеми по време на КОВИД. Островите имат по-големи проблеми от градските и имаше категория за иновация и дигитални решения за островни дестинации. Участвахме 110 компании от 49 страни, в нашата категория бяхме 5 компании - Испания, Индия, 2 от Гърция и ние. Успехът дарява подготвени умове.
Кандидатствахме в последния възможен ден, благодарение на часовата разлика успяхме. 17 години съм живяла на Марианските острови и имам много добра представа за проблемите на островните дестинации. Всичко идва по въздух, повечето клиенти са на 2 полета разстояние, няма достатъчно персонал и не може да се разчита на минимален местен пазар. Островните дестинации зависят от полети и круизи, туристите днес търсят по-кратки пътешествия.
В много острови си тръгнаха живеещи там, това допълнително оскъпи транспорта. Финалът беше в Лас Палмас на Канарските о-ви. Проектът ни е иновативен и решава доста проблеми на островните държави. Имахме 5 минути да си разкажем устойчивостта на проекта. Не става въпрос само за полза за туристите, а и за местното население. Ние сме платформа и това позволява от острова тя да бъде разработена, привнасяме нов тип бизнес там и островът става конкурентно способен. Спестяваме огромни печатни ресурси. Понякога информацията в интернет е подвеждаща, посещават се местата на първите две страници от гугъл и трипадвайзър.
Проектът не е просто на идейно ниво, в 2019 бяхме направили това за Пловдив - Европейска столица на културата, имаме опит, в момента разработваме това за друг град. Очакваме контакт от СТО за конкретни острови.
Спомената съм като една от вдъхновяващите жени в България с платформата ни umni.bg. На пазара сме с работеща платформа, която създава добавена стойност на бизнеса и персонала. Оптимист съм в разговора за или против ИИ. Сред клиентите ни са от НПО до погребални агенции, Факт е, че ИИ не е взел нито едно работно място, включително и с дигиталната библиотекарка Ели във Варна. Двамата библиотекари, които тя замества, в момента се заемат с по-специфични задачи, вместо да отговарят на рутинни въпроси."
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..