"Аз никога не оперирам пациент, който е със затлъстяване без да премине през широк екип от специалисти и консултации - подчерта доц. Гроздев. - Смъртността от тези операции е по-малка, отколкото да се сложи стенд на коронарните съдове или отколкото една банална хирургична операция. Освен това те се извършват безкръвно, лапароскопски, което е доста щадящо и хората на практика не разбират, че са оперирани, нямат болничен престой, той е някъде около един-два дни. И това е много примамливо за т. нар. "медицински туризъм", което всъщност е проблемът."
Той отбеляза, че една от целите на Българското дружество по бариатрична/метаболитна хирургия е да се популяризира този вид хирургия и да се покаже как трябва тя да се прави. Освен това каза, че медицинският туризъм е разпространен в много държави и това е вид бизнес:
"Българинът трябва да знае, че за тази хирургия това е недопустимо. Ние не сме против това хората да отиват в чужбина, всеки има право да ходи където иска, но въпросът е да бъде на места, където това се извършва по стандарт и според всички препоръки. Такива места има във всяка държава, но не са толкова много, колкото се говори и колкото се разпространява. Освен това българинът трябва да знае, че в България тези операции се извършват по такъв стандарт, по какъвто трябва да бъдат извършвани и това се случва вече от много години".
Доц. Гроздев посъветва хората, които са решили да се подложат на такъв вид операция да се консултират с ендокринолог. Пандемията на световното затлъстяване е започнала преди повече от 30-40 години и е обявена като такава от СЗО. Той заяви, че около 60% от българите са с наднормено тегло и начално затлъстяване и отбеляза, че по препоръки трябва два часа седмично да се отделят за спортуване в съчетание с хранителен режим.
"Човек носи в себе си гени, които са увредени грубо казано и носи в себе си потенциала да бъде със затлъстяване. Може да не го е онаследил от родителите си, но гените може да носят този проблем. И във всеки човек е заложено в каква граница може да варират неговите килограми. Колко от тези килограми ще достигне през живота си зависи от много фактори. И тук, знаейки кои са факторите можем да посочим профилактичните мерки", посочи доц. Гроздев и добави, че профилактичните мерки трябва да са насочени още в ранното детство и призова:
"Бих се обърнал с този апел да знаят, че тази хирургия е сериозна, изисква нужната предоперативна подготовка, която трябва да се извърши от компетентни специалисти включително и операциите. Това нещо се извършва в България и ги съветвам да потърсят помощ ако смятат, че имат проблем с килограмите".
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Символичната първа копка на железопътния интермодален терминал във Волуяк направи министърът на транспорта Гроздан Караджов. Проектът трябва да заработи с пълен капацитет следващата година, когато, според Караджов, Волуяк ще се превърне в основен логистичен възел. Интермодалният терминал се финансира по Механизма за свързване на Европа, като по..
Днес преди обяд в по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево, над североизточните райони с разкъсана облачност. Около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, съобщиха от НИМХ. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, на повече места в източната половина от страната и планините. Почти без валежи ще бъде в..
Коментаторите в предаването "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Част от темите, които коментираха те бяха: Излизането на "Спаси София" от управляващата коалиция в Столичния общински съвет - различни гледни точки; ЦСКА остана без метростанция, наименувана на отбора; Кадровата политика..
България е в сеизмична зона. София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения. Не може да се предвиди точната дата и час, когато земята ще се разтресе, но все пак има изразена периодичнос, казва инж. Георги Кордов – специалист в областта, във връзка с вчерашното земетресение в Истанбул. В Гърция и в Турция се готвят за..
Мария Брестничка, част от секретариата на Националната мрежа за децата, и автор на редица доклади и анализи свързани с политиките за децата и семействата, коментира идеята на МОН за задължителен предмет "Религия и добродетели" в учебната програма, както и за явлението "локални“ сред ученици с девиантно поведение. “Ние, от Националната мрежа..
Над 100 са участниците в дискусията, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училища в зала 6 на НДК. Тук са българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, депутати, учители, родители, изследователи и представители на гражданския сектор и неправителствени организации. Модератор на събитието е антропологът Харалан..
Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии, които Министерството на образованието и науката организира всяка година през пролетта. Състезанията по професии са стимул за изява и подкрепа на най-добрите ученици. В организацията и провеждането им традиционно има представители на бизнеса и на висши училища , които под различна..