Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как може да се противодейства на бомбените заплахи?

Снимка: Reuters

Защо зачестяват сигналите за бомби в столични училища? Коментар по темата пред Радио София направи Иван Стоянов, директор на 138 СУЗИЕ "Проф. Васил Златарски". По думите му програма за действие в такъв мащаб на бомбени заплахи все-още не е изработена. Преди години е имало почти разработен план от ГДБОП и други специализирани звена за едно конкретно училище, но при сегашната ситуация нещата са се случили много изненадващо, сподели Стоянов.

"Усещам една несигурност по отношение на това, какво трябва да се случи, както и липса на комуникация между отделните органи", отбеляза той и допълни:

"Аз в понеделник не затворих училището, подписах декларация, че е на моя отговорност въпреки препоръките на МВР да го затворя за 24 часа. Във вторник обаче го затворих. Идеята ми беше, че между понеделник и вторник отнякъде нещо конкретно ще бъде спуснато като насока, как да действаме точно в такъв мащаб на конкретната ситуация. Уви, нямаше нищо такова".

Според думите му това вероятно е някакъв спам бот. Той изрази тревога, че по всички медии се показва адрес на телеграм канал:

"Този телеграм канал имаше двама члена, днес те са 230. И в него се пускат всякакви клипчета възхваляващи масови убийци на ученици от Щатите, от Беслан, включително се качват и наръчници как да си направиш бомба и всякакви такива. Телеграм групи и канали трудно се затварят, но ако може нашите органи когато си свършат оперативната работа да го затворят този канал, защото всякакви хора влизат и не е никак добре това да е общодостъпно".

Относно иновативните училища и stem програмите Стоянов отбеляза, че 138 СУЗИЕ "Проф. Васил Златарски" е иновативно и в момента се очаква стартирането на програма за изграждане на stem центрове.

По темата за киберпрестъпленията се включи и Васил Величков, IT специалист и бивш съветник по електронното управление. Той отбеляза, че телеграм е немодерирана и неадминистрирана платформа, при която не се изисква никакво доказване на идентичността на потребителите, като е достатъчно само притежанието на мобилен номер дори с предплатена карта.

"Този споменат канал е създаден на 25 март и първата публикация в него е на 26 март. Освен всякакви снимки и призиви за "бомбене" на училища има и пуснати най-различни документи как да си сглобиш бомба, как да си направиш базука, като това са материали и клипчета, които по принцип циркулират из интернет, които възхваляват подобни терористични атаки. Доколко това е дело на някой психически нестабилен човек и доколко е хибридна операция, това вече е интересното", посочи Величков. Той добави, че:

"Светът е пълен с достатъчно психически нестабилни хора, които особено от една такава информационна кампания могат да решат да направят някоя глупост. Най-малкото има примери за това как език на омразата и призиви за насилие в социалните мрежи водят до физически актове в реалния живот и нападения над хора".

Величков посочи, че единственият шанс да не се провалят предстоящите избори е да се преразгледат протоколите за действие при такива заплахи, тъй като това нещо може да продължи като тормоз още дълго време.


Асен Александров от Сдружение на директорите в средното образование в Република България и директор на 51 СУ "Елисавета Багряна" също изказа коментар по темата. Относно моделът на реагиране при бомбена заплаха той сподели, че в тяхното училище това, което тренират поне три пъти годишно е евакуацията. Тя може да бъде както за сигнал за бомба, така и за пожар, земетресение или др. Александров  уточни, че няма разписани отделни протоколи как да се действа за различните ситуации.

"Не мога да си представя, че в някаква друга държава директорът трябва да прецени дали учениците да се връщат, след колко време да се връщат и т. н. След това тези 24 часа, които използват някои директори нямат логика. 24 часа е било преди 40 години, когато часовниковият механизъм е могъл да бъде най-много 24 часа. За мен по-голямата логика е да мине някаква стандартна проверка, която да продължи определено време, но това трябва да ни го кажат от полицията", каза Александров и добави:

"Искаме решението какво да става с учениците да се взема от полицията, а не от директорите".



Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Месец преди Коледа празничният дух завладява София

За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..

публикувано на 25.11.24 в 14:10

В Кюстендил грейва иновативна коледна елха

Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..

публикувано на 25.11.24 в 13:16
Надежда Бобчева - заместник-кмет на София

Забраняват употребата на твърди горива за битово отопление в сгради в 9 района в София

От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..

публикувано на 25.11.24 в 12:57
В Халщат (Австрия) развиват устойчив туризъм

Проф. Соня Милева: Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем

Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе"  проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..

публикувано на 25.11.24 в 12:26

Кънтри групата "Lilly of the West" с нов албум за Коледа

Mузикантите от "Lilly of the West" записаха осмия си студиен албум, който е коледна колекция. Заглавието е "Christmas with Lilly of the West" и включва стандарти като "Joy to the World", "White Christmas", "Winter Wonderland", "Silver Bells", "Jingle Bells", "Rockin’ around the Christmas Tree" и др. Албумът е тринадесети поред за групата, каза..

публикувано на 25.11.24 в 11:26
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Софийският университет отбелязва патронния си празник с академично тържество

През днешния ден Софийският университет „Св. Климент Охридски” ще отбележи своя патронен празник с академично тържество. По традиция празникът започна още в 7.30 часа в академичния параклис „Св. Климент Охридски” в Богословския факултет на Софийския университет, където Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславски митрополит Йоан,..

публикувано на 25.11.24 в 10:15

Кой може да извърши граждански арест?

публикувано на 25.11.24 в 09:34