Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 31 март в зала "България"

150 години Рахманинов – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Симфоничният оркестър на БНР, с главен диригент Марк Кадин, ще отбележи 150 години от рождението на Сергей Рахманинов. Концертът ще се състои на 31 март в зала "България". Солист ще бъде пианистът Андрей Гугнин, който за първи път ще свири пред българската публика. Концертът на Радиосимфониците бе избран от европейски експерти за престижната селекция Premium Concerts.

„Те избраха нашата програма, защото всеки иска да отбележи рождението на Рахманинов. Тази седмица е специална, защото има не само 150-годишнина от раждането на Рахманинов, вчера се навършиха 80 години от неговата смърт. Навсякъде по света оркестри и солисти отбелязват Рахманинов“, каза пред Радио София Марк Кадин.

Концертът ще започне с първата симфонична творба на Рахманинов - Фантазия за оркестър "Скалата" по едноименното стихотворение на Лермонтови ще завърши с последното му произведение – Симфонични танци, които представляват една ретроспекция сякаш на целия живот на големия руски композитор. Между тях ще прозвучи „виртуозната, калейдоскопична и кинематографична“ Рапсодия върху тема от Паганини за пиано и оркестър, като солист ще бъде Андрей Гугнин – „много талантлив руски пианист, който сега живее в Загреб и концертира по целия свят, сега пристига след поредица от изяви в Азия“ – разказва Марк Кадин.

Главният диригент на Радиооркестъра сподели интересни факти от живота на Рахманинов, как е бил най-големият и търсен пианист не само в Европа, но и в САЩ, където заминава да живее след 1917 г. „Даже според някои това е била причината Сергей Прокофиев да се прибере в СССР, защото не е искал да бъде номер две след Рахманинов“.

„Всички знаем трагедията на Рахманинов, емиграция след Революцията, неговото несъгласие със съветската власт. Рахманинов е бил много критичен към всичко съветско, включително и към музиката, и към колегите си композитори. Има историческо свидетелство, че по време на премиера на Седма ленинградска симфония на Шостакович, Рахманинов си е бил вкъщи – в Америка или Швейцария, не помня. Имало е излъчване на премиерата по радиото и цялото му семейство е слушало. След края всички седят в тишина, а Рахманинов казва само три думи – „А сега отиваме да пием чай“, разказа Марк Кадин.

Билети за концерта на Симфоничния оркестър на БНР, по повод 150 години от рождението на Рахманинов, можете да намерите в Рекламно-информационния център на БНР.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Модерният комплекс “Илинден”

С Теодор Караколев от "Български архитектурен модернизъм" за няколко събития, свързани с архитектурното течение между двете световни войни: "Идеята за обиколката (11.5 в 15 ч.) на малките пет кьошета бе да направим обиколката на 5.5, но бе Великден и не стана. Малките са една от легендите на София, за разлика от големите. Запазена е архитектурата от..

публикувано на 11.05.24 в 15:00
Петър Райчев със съпругата си и сина си

Адресите на любовта - Петър Райчев

Журналистка тормози оперен ас Световният тенор Петър Райчев отхвърля ухажването на Надя Герева и тя засипва операта с доноси срещу него Първият българнски тенор с международно признание, Петър Райчев, отхвърля домогванията на журналистката Надя Герова и тя започва да пише доноси срещу него до полицията и директора на операта, който по онова..

публикувано на 11.05.24 в 14:00
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Още снимки - в линка .

публикувано на 11.05.24 в 16:05
Димитър Рангелов с разследващото куче-робот

Практически действия, не само прекрасни играчки

Димитър Рангелов , разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот: "Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с..

публикувано на 11.05.24 в 12:01
Антонина Димитрова и Габриела Тодорова

Младите хора винаги са били важни за ЕС

Ролята на младежите и младежките организации при формиране на младежки политики в ЕС с Антонина Димитрова и Габриела Тодорова от НПО Активни политики: "За съжаление, младите хора нямат голяма роля в планирането на младежките политики. Канени са на кръгли маси, където да им се чуе мнението, но трябва да се търсят други начини. Никога в разговор не..

публикувано на 11.05.24 в 11:00
Една от кориците на Кирил Златков

Мост към демократичността

" Ако съдим книгата по корицата " – проект на The convo ангажира популярни български артисти, които претворяват корицата на Българската Конституция – говорим с Добромир Джуров и Иван Хадживеликов от НПО The convo и един от артистите - Кирил Златков: "Фондацията ни е от половин година с цел да помага представянето дейността на НПО. Всеки един от..

публикувано на 11.05.24 в 10:45

Зрелищно и цветно

Десетки дами на мотори ще отпразнуват Международния ден на жените мотористи във Велико Търново на 11 май. С подробностите слушаме Лили Осойска от сдружение “Жените Мотористи ЕМпауърд България”: "Днес празнуваме за пръв път извън София. Тази година честваме за шести път, шествието с мотори е зрелищно и цветно. Това си е наш празник, все повече жени..

публикувано на 11.05.24 в 09:46