Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо България може, а още не е лидер в балнеологията

Снимка: БГНЕС

България има шанс да стане балнеолидер след направените инвестиции в курорти през последните 10 години, но ни трябва политическа воля и пари за инфраструктура, ребрандиране и реклама като място за целогодишен здравен туризъм.

Това изтъкна пред Катя Василева и Радио София председателят на Български съюз по балнеология и СПА туризъм (БСБСПАТ) и вицепрезидент на Европейската СПА асоциация д-р Сийка Кацарова.

По думите ѝ, държавата е длъжник на българина, който си плаща здравните осигуровки. По време и след ковид пандемията у нас не бяха направени инвестиции в профилактика и рехабилитация в здравните ни курорти.

„За това нямахме целеви инструменти и мерки, за разлика от Литва, Румъния, Словакия. Не са малко българите, желаещи да отидат на балнеопроцедури, например, но нямат възможности. РЗИ сигурно имат данни колко хора в страната страдат от постковид синдром. От програмите за профилактика на НОИ се възползват едва 45-50 хиляди души“, допълни д-р Кацарова.

Тя даде като добър пример практики в Чехия, Франция, Германия и уточни, че наши курорти вече работят с чужди здравни каси, а у нас хората трябва да имат връзки, за да се включат по програми на НОИ.

Как може да се ползват рехабилитационни програми – по клинична пътека или чрез НОИ, разясни д-р Татяна Ангелова, специалист по физикална и рехабилитационна медицини, експерт към БСБСПАТ.

По клинични пътеки мое да се отиде в специализираните болници за рехабилитация, които са на подчинение на Министерството на здравеопазването или са частни.

Голяма част от тези специализирани болници, разположени в различните наши балнеокурорти, приема и по НОИ програмите. Важно е да се знае, че от осигурителния институт може да се възползват предимно хора в работоспособна възраст и някои инвалиди.

Пенсионери могат да ползват подобни услуги чрез личните си лекари с талон №3 или талон №7 за хоспитализация в някоя от специализираните болници за рехабилитация във Велинград, Хисар, Павел баня или Кюстендил.

„Covid-19 показа пробойните на здравеопазването в България, които са и в рехабилитацията – посочи д-р Ангелова. – Имаме висока съдовата патология и смъртност, а не използваме всичките наши балнеоклиматични курорти за превенция на здравето. Цялата дейност на здравното министерство е насочена към болния човек, а не към профилактиката и превенцията, а тя е по-евтина и много ефективна при много от заболяванията. В това отношение сме длъжници на нашето население.“

Нямаме стратегия, която да определи според дебита на водата колко легла могат да бъдат обслужвани от съответната база в курортите.

Според специалиста, за да има благотворен ефект, престоят в балнеокурорта трябва да е поне 14 дни. У нас повече програми предлагат по-кратък период.

В Западна Европа престоят е между 18 и 21 дни.

Д-р Ангелова отбеляза още, че у нас здравните ни курорти са в екологично чисти райони - край морето, около или в планините. И е особено важно да използваме рационално тези богатства.

Японците, например са оценили и включили Родопите в световен каталог с места, които оказват благотворно влияние върху човека. Въздухът в тази планина е с високоотрицателна йонизация, фитонциди и билкови аромати.



По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната община с фокус върху бюджета и изпълнението на инфраструктурни проекти

Столичната община поставя силен фокус върху разработването на нова финансова политика, подготовката на "Бюджет 2025" и изпълнението на инфраструктурни проекти, съобщават от общинския пресцентър. Временно длъжността заместник-кмет с ресор “Обществено строителство” се заема от заместник-кметът по направление “Правен и административен контрол” Никола..

публикувано на 08.10.24 в 08:15

Очаква ни слънчево и топло време, но със сутрешни мъгли

През днешния ден ще бъде предимно слънчево. Преди обяд на отделни места в котловините и низините ще има мъгла или ниска облачност, а след обяд от запад ще се появи разкъсана висока облачност, която ще се увеличава. Ще духа слаб южен вятър. Дневните температури ще се повишат и максималните ще са между 23° и 28°, в София - около 24°, съобщават от..

публикувано на 08.10.24 в 07:15

Кандидатстването за безплатна карта за пътуване с влак по програмата Discover EU е в ход

Европейската комисия отвори кандидатстването за новия кръг на инициативата Discover EU.  От следващата пролет хиляди 18-годишни европейци ще имат възможност да опознаят Европа безплатно. Поканата за кандидатстване за безплатни карти за пътешествие с влак е отворена до 16 октомври в 13.00 ч. българско време. “Целта на такова..

публикувано на 07.10.24 в 17:20

Младите хора са оптимистично настроени към живота, но кое е това, което ги тревожи?

Наскоро проведено изследване на тема "Младите хора в България – ментални рискове, предизвикателства и перспективи", реализирано от изследователски център "Тренд"  показва, че приблизително половината от българските младежи (45%) се притесняват от финансови проблеми в бъдеще, а 23% от неуспехи в кариерата. Проучването е..

публикувано на 07.10.24 в 16:02

Стипендия за ученици в нужда

Вече 20 години фондация "Благотворител" стимулира усилията и стремежа към знания на ученици с висок успех от 8-и до 12-и клас и студенти, лишени от родителски грижи чрез програмата "Постигам по-висок успех". Как стипендиантската програма помага и поощрява учениците да са успешни, чуйте в разговора на Катя Василева със Станислава Рашева –..

публикувано на 07.10.24 в 15:28

338 души са загинали при катастрофи в страната от началото на годината

От началото на годината до 30 септември са загинали общо 9 души на възраст от 0 до 17 години при пътно-транспортни произшествия, а ранени са 964, съобщи на брифинг комисар Димитър Мичев, началник на отдел "Пътна Полиция“ към ГД "Национална полиция".  Мичев отбеляза, че голям проблем е носенето на тъмни дрехи от деца и акцентира от нуждата от..

публикувано на 07.10.24 в 15:27