За поредна година преди Великден от Националния етнографски музей (НЕМ) канят всички деца на възраст на и над 7 години да се включат в традиционните работилници за писани великденски яйца.
С фокус върху обредните практики около празника, в работилниците ще бъдат изработвани шарени яйца с восък и писалки.
Заниманията ще се проведат между 3 и 12 април (включително) от 10:00 до 16:00 часа. Материалите за изписване са осигурени от екипа на музея.
"Ще покажем различните традиционни техники за изписване на яйцата с помощта на восък, който се поставя в дървен писец. В съвремието се завръщат методите за обагряне на яйцата с естествени багрила, придобити от различните растения. Жълтото се прави от орехови или ябълкови кори, зеленото – от копривата, а червеният цвят се придобива от риган и други цветни растения, брани през лятото на Еньовден, - обясни пред Радио София Росица Балтаджиева от НЕМ. - Много често при изписването на яйцата са се пели песни от жените, а самите шарки върху яйцата са много разнообразни - флорални мотиви, геометрични фигури, птици и слънца и други.
Преди практическите занимания ще има 1 кратка лекция, в която децата ще могат да научат малко повече за това, как се празнували Великден техните прадеди и още други интересни факти.
Местата за всеки урок са ограничени, затова записването, за индивидуални посещения и ученически групи, е задължително.Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..