"Любопитен и малко тъжен факт е, че от три години няма номинация за болница, което потвърждава факта, че е необходимо сериозно подобряване на здравните грижи за децата в България. Номинациите са отворени до 24 април, след което започва онлайн гласуване от широката публика, като тук вече определянето на наградите в повечето категории е комбинирано - с жури и гласовете на публиката", поясни Баева.
Тя отбеляза, че в последно време хората стават все по-чувствителни по темите свързани с правата на децата. Миналата година в категория "детска организация" победител е била Фондация "За доброто", която обединява хиляди доброволци и дарители от страната и чужбина, а в категория "училище" е спечелило СУ "П. Р. Славейков" гр. Кърджали.
"Организацията Националната мрежа за децата е огромна мрежа от над 120 граждански организации от цялата страна, които се занимават с темите за децата и семейството. Това е една стабилна организация, която много последователно в годините следи работата на управляващите и на институциите. Тя играе ролята на корекция на слабите моменти в законодателството. Развитието на детските политики е много динамично и като цяло може да се каже, че в моменти на кризи, като момента, в който се намираме сега те остават малко на заден план. И точно тук е нашата роля непрекъснато да фокусираме общественото внимание върху темите за децата и семейството, и да изискваме от политиците и институциите да изпълняват своя ангажимент към децата", отбеляза Баева.
Тя сподели, че диалогът с министерствата се развива през годините с положителен знак. По думите й интересна тема, която се застъпва е тази, че трябва да бъде заменен медицинският модел на грижа в детските ясли с по-съвременен, в който фокусът не е толкова върху физиологичните нужди на децата, а по-скоро да се развиват техните когнитивни, емоционални и социални способности. За целта е не обходимо с тях да работят педагози.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..