Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отношенията между властта и интелектуалеца днес в романа "Не ви познавам"

Теодора Димова – за думите, с които превързваме раните от омразата

"Комунистическата идеология се превърна в манталитет и избликна навън по зловещ начин"

Фотография на Теодора Димова от Цочо Бояджиев

"Моята мечта е литературата да бъде писана така, че никога да не позволява повече да има война или дори един-единствен човек да бъде убит. Но литературата няма тази сила. Има силата обаче да променя отделния човек". Тези думи на писателката Теодора Димова, специален гост в "Късното шоу" на Световния ден на театъра, 27 март, сякаш най-добре описват духа, изпълнил студиото. 

В разговора, почерпил вдъхновение от новия роман на авторката "Не ви познавам", своеобразно продължение на романа "Поразените", по който Варненският драматичен театър създаде постановка, изкуството начертава път, по който да се осмислят актуалните събития от живота ни и да се открият решения за проблемите. 

"Омразата много лесно се посява и трябва да минат години, за да отшуми и да се забрави, за да се превърже тази кървяща рана, която тя нанася на обществения организъм. Вероятно литературата и изкуството е един от начините на подаване на ръка помежду ни. Другият начин е да говорим и много прецизно да артикулираме тази рана, да я превързваме, да я почистваме с думи", каза Теодора Димова.

Романът "Не ви познавам" стъпва върху злободневни теми като пандемията, войната и изборите, които ни се налага да правим, но на тяхна база се разгръща произведение извън времето – по въпросите, засягащи всички хора във всички епохи.

"Ако попаднем по пътя на изкушението, което се появява във всеки човек, може да зачеркнем Божия образ в себе си, към който сме предназначени да вървим и да се стремим. Но на всеки може да се случи. Тук е чувството на състрадание – да не презираме тези, на които се е случило. Защото това бихме могли да бъдем самите ние", напомни писателката.

Какво каза още тя за предисторията на новия си роман, за главната героиня в него, за паметниците и паметта, за политиката, изборите, властта и дълга на цялото общество да брани териториите на изкуствата от властолюбци и хора с нечисти помисли – чуйте:


Във втората част на предаването темата е Джон Клийз и неговата биографична книга "Както и да е…", в която комикът разказва по забавен начин за своя път към комедийни върхове като "Монти Пайтън", "Фолти Тауърс" и "Риба, наречена Уанда". Преводачът Або споделя кои насоки за комедията на Клийз са го впечатлили и коментира любими моменти от кариерата на британеца. Освен това Або повдига завесата над автобиографията на принц Хари, която предстои да излезе на български. 

Третата част на "Късното шоу" също е посветена на изкуството, което ни изправя пред въпроса как живеем живота си и ни помага да открием смисъла в него – изложбата "Memento mori" на Калоян Илиев-Кокимото. Едно вдъхновено напомняне за преходността на материята и вечността на душата.
По публикацията работи: Виктор Чулев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мая Цанева

Кой ще си „осинови спортна площадка“

Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“:  Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира  кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..

публикувано на 06.04.25 в 14:10

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55