Готвенето като терапия за хора с увреждания. Върху тази благородна кауза за трета поредна година концентрира своите усилия фондация "Сийдър", като организира дарителска кампания "Готви с мен".
Със събраните средства ще могат да се реализират 12 готварски работилници, където млади хора с увреждания ще могат да развиват своите умения.
Повече по темата разказа в предаването "Радиокафе" изпълнителният директор на фондацията Александрина Димитрова.
"Фондация "Сийдър" вече 17 години работи в подкрепа на една от най-уязвимите хора в нашето общество. От една страна това са децата в риск, които по една или друга причина не се отглеждат в семействата си, а от друга това са младите хора с интелектуални увреждания" посочи тя, допълвайки, че фондацията разполага с центрове от семеен тип, където се полага 24 часова грижа за тях.
"Подкрепяме и семейства на хора с увреждания, тъй като разбираме, че за да може едно семейство да продължи да се грижи за своето дете с увреждане и след като то порасне, се нуждае от много сериозна подкрепа", категорична е Димитрова.
Тя уточни, че грижата е насочена предимно към хора с интелектуални увреждания, като много често те са комбинирани и с физически такива.
Кампанията "Готви с мен" е в подкрепа на млади хора, които не просто са с увреждания и не се отглеждат от семействата си, но дълги години са живели в различни държавни институции. В центровете от семеен тип, възрастовия диапазон е от 18 до 30 години.
Целта на тези центрове е да изградят среда близка до семейната, а хората настанени там да имат достъп до училище докато са деца. Предлагат се и различни възможности за работа, квалификация и социализация навън, посочи Анастасия Димитрова.
Защо точно готвене?
"От една страна заради чисто терапевтичният ефект, който има готвенето, особено месенето, но също и заради това, че готвенето учи на дисциплина, създава известни трудови умения – да следваш определена рецепта, да довършиш процеса докрай. Не по-малко важни са социалните умения, които могат да развият - те често канят гости вкъщи, в центровете ни, където се учат да поднасят сготвеното“, разкри Александрина Димитрова.
Тя посочи немаловажното обстоятелство: "В нашия център имаме и зеленчукова градина, където младите хора отглеждат зеленчуци, билки и плодове, така че разполагаме с целия цикъл – от отглеждането на храната, до приготвянето и сервирането."
Умението за готвене отваря пътя към кариерното развитие, посочи още Александрина Димитрова.
Тя разказа и за ролята на трудовия терапевт, който спомага за осъществяването на кампанията "Готви с мен", при работата с младите хора и допълни:
"Затова и кампанията е дарителска – набираме средства за трудотерапевт, за материали и продукти". Всеки, който желае може да направи дарение на сайта https://platformata.bg/bg/kauzi/1996:gotvarski-rabotilnitsi-detsa-s-uvrezhdania/details/campaign.html
Добрите резултати и удовлетворението от работата също не закъсняват - момиче, което е надградило уменията си, има възможност да участва в международни кулинарни състезания.
Чуйте още интересни детайли от разговора в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..