Готвенето като терапия за хора с увреждания. Върху тази благородна кауза за трета поредна година концентрира своите усилия фондация "Сийдър", като организира дарителска кампания "Готви с мен".
Със събраните средства ще могат да се реализират 12 готварски работилници, където млади хора с увреждания ще могат да развиват своите умения.
Повече по темата разказа в предаването "Радиокафе" изпълнителният директор на фондацията Александрина Димитрова.
"Фондация "Сийдър" вече 17 години работи в подкрепа на една от най-уязвимите хора в нашето общество. От една страна това са децата в риск, които по една или друга причина не се отглеждат в семействата си, а от друга това са младите хора с интелектуални увреждания" посочи тя, допълвайки, че фондацията разполага с центрове от семеен тип, където се полага 24 часова грижа за тях.
"Подкрепяме и семейства на хора с увреждания, тъй като разбираме, че за да може едно семейство да продължи да се грижи за своето дете с увреждане и след като то порасне, се нуждае от много сериозна подкрепа", категорична е Димитрова.
Тя уточни, че грижата е насочена предимно към хора с интелектуални увреждания, като много често те са комбинирани и с физически такива.
Кампанията "Готви с мен" е в подкрепа на млади хора, които не просто са с увреждания и не се отглеждат от семействата си, но дълги години са живели в различни държавни институции. В центровете от семеен тип, възрастовия диапазон е от 18 до 30 години.
Целта на тези центрове е да изградят среда близка до семейната, а хората настанени там да имат достъп до училище докато са деца. Предлагат се и различни възможности за работа, квалификация и социализация навън, посочи Анастасия Димитрова.
Защо точно готвене?
"От една страна заради чисто терапевтичният ефект, който има готвенето, особено месенето, но също и заради това, че готвенето учи на дисциплина, създава известни трудови умения – да следваш определена рецепта, да довършиш процеса докрай. Не по-малко важни са социалните умения, които могат да развият - те често канят гости вкъщи, в центровете ни, където се учат да поднасят сготвеното“, разкри Александрина Димитрова.
Тя посочи немаловажното обстоятелство: "В нашия център имаме и зеленчукова градина, където младите хора отглеждат зеленчуци, билки и плодове, така че разполагаме с целия цикъл – от отглеждането на храната, до приготвянето и сервирането."
Умението за готвене отваря пътя към кариерното развитие, посочи още Александрина Димитрова.
Тя разказа и за ролята на трудовия терапевт, който спомага за осъществяването на кампанията "Готви с мен", при работата с младите хора и допълни:
"Затова и кампанията е дарителска – набираме средства за трудотерапевт, за материали и продукти". Всеки, който желае може да направи дарение на сайта https://platformata.bg/bg/kauzi/1996:gotvarski-rabotilnitsi-detsa-s-uvrezhdania/details/campaign.html
Добрите резултати и удовлетворението от работата също не закъсняват - момиче, което е надградило уменията си, има възможност да участва в международни кулинарни състезания.
Чуйте още интересни детайли от разговора в звуковия файл.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..