Най-много неверни твърдения в последната предизборна кампания са произнесли Костадин Костадинов от политическа партия „Възраждане“ (17), следван от неговия съпартиец Цончо Ганев и Делян Добрев от ГЕРБ (с по 11).
Това каза пред БНР-Радио София Даниел Янев от платформата „Лъжеш ли?“. Създателите ѝ са си поставили за цел да внесат повече светлина относно мащабите на дезинформацията в българската политика. Да стимулират критичното мислене в българското общество, сайтът „Лъжеш ли?“ да допринесе „за излекуването на късата памет относно манипулациите в българския политически живот“.
Членовете, поддържащи платформата, са с различно образование и са ползвали само публично достъпни източници.
Трябва не само да се установи, че дадено твърдение е невярно, но и да се обори с аргументи. Всеки гражданин може да поиска да прави такова нещо, но не е лесна задача, защото политиците доста често спекулират с числа, говорят за сложни теми като инфлацията, външния дълг на България, за закони, постановления на Министерския съвет и т.н., обясни още Янев:
„Показателно е, че политическите партии и коалиции, които в нашето изследване са били с най-много неверни твърдения, повишиха изборния резултат спрямо предишните парламентарни избори. Като цяло, че има дефицит на критично мислене в нашето общество.“
Подобна кампания ще се проведе и на местните избори тази есен, обеща Даниел Янев. Като политолог той предрича, че някои политически партии ще имат желания изборите да бъдат 2в1 с надеждата да увеличат изборните си резултати.
Чуйте разговора на Данаил Конов.Снежана Маринова за новото издание на книгата ѝ " Мозайка от миналото на Стара Загора ", чиято софийско представяне предстои: "Много теми останаха извън първото издание. Допълнихме го с 11 нови. За съжаление опожаряването на града в 1877 засяга и архивите. Оцелява само това, което е било извън града. Сега можем да обменяме с колегите дигитални копия,..
Гвардейският оркестър на България е първото музикално формирование в България, осъществил и първите записи в различни жанрове, които ще чуем тук. Историята на оркестъра е описана в книгата на д-р Галя Грозданова-Радева, тук е и Стефани Михайлова, съдействаща за съставянето и представянето на книгата:
Преводачката и журналистка Вера Балабанова е последната жена в живота на поета-символист Теодор Траянов. Тя остава с него до кончината му, въпреки че той редовно я води на гроба на голямата си любов, актрисата Дора Дюстабанова, и казва че иска да бъде положен до нея. Писателят признава пред своята Вера: „Не съм носил добро на жените, не съм…“..
От двора на БНР търсим 10 градски съкровища в интерактивната градска игра. Трудни ли са местата, които трябва да бъдат открити? С нас е и водещата в "Легендите на София" Магдалена Гигова. Нейна е идеята участниците да си включат крачкомерите и да не тичат, за да не се объркат с участниците в маратона.
Отличителна черта на най-стария музикален фестивал у нас – „Варненско лято“ е международния симпозиум , който за шеста поредна година събира изтъкнати европейски музиколози в морската ни столица със специално подготвени доклади. Досегашният път на темите, провокирали създаването на доклади минава през теми като „ Творческият процес през погледа..
В последния работен ден от седмицата, темите от деня в предаването "Форум“ коментираха политическият анализатор и преподавател в НБУ Любомир Стефанов и Пламен Димитров от Българското геополитичиско дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, се спряха на следните теми: - Политически обзор на седмицата - кризата с боклука и последствията след..
Преди седмица жителите на Белица излязоха на протест заради състоянието на пътищата в района. Пътната отсечка с дължина над 63 км свързва Софийска с Пазарджишка област, като е и най-пряката връзка между столицата и град Панагюрище. Освен това пътят свързва няколко села в района с по-големите населени места. По думите на шофьори и живеещи..