Фондът на фондовете и СУ „Климент Охридски” стартираха второто издание на националния конкурс „Най-добър младежки стартъп в България”. Състезанието включва 6-седмична обучителна програма, в рамките на която участниците ще придобият ценен опит преди финалното представяне на идеите си пред инвеститорите.
Инициативата дава възможност на индивидуални участници или екипи да развият проектите си и да покажат предприемачески умения.
Вече се приемат заявки за участие на младежи от 18 до 29 години от цялата страна. Срокът за кандидатстване в конкурса е до 17 април 2023 г. Самото кандидатстване става чрез електронна форма в сайта на конкурса.
„Една от целите на конкурса е да обхванем София, която вече има развита екосистема, множество стартъпи, но да дадем възможност на младежите с иновативни идеи от останалите градове на България, да се включат в нашия конкурс“, каза Дочка Василева - изпълняващ длъжността директор „Проектна информация и финансиране” във Фонда но фондовете.
„Ние приемаме апликации, както от индивидуални участници, така и от екипи. Да развиеш стартъп в екип е даже пожелателно, препоръчително, отколкото да си индивидуален основател на стартъп. Приемаме всякакви заявки, нямаме квоти“, посочи още тя.
Ако се кандидатства в екип, достатъчно е да има само един младеж във възрастовата граница от 18 до 29, който да подаде апликацията, всички останали членове на екипа, може да са извън тази възрастова група, уточни Дочка Василева.
Могат да кандидатстват студенти от всички български университети и специалности, както и ученици от горен курс - 11-и и 12-и клас. Допустими са предложения от всички области и сектори и на различен етап на реализация - от идея, през прототип до активен на пазара продукт.
„Кандидатите ще бъдат обособени в 3 категории - 1 категория стартъпи в най-ранна концептуална фаза, 2 категория, стартъпи в по-развита фаза и 3 категория, която ще бъде специално за ученици, тъй като те имат също много добри идеи и бихме искали да се развие този предприемачески дух и у тях“, обясни Дочка Василева.
Тя допълни, че с помощта на партньорите на конкурса и на структурираната обучителна програма, участниците ще могат да добият представа как се развива един стартъп – от самото начало, до края, какви са възможностите за финансирането му на различни етапи.
Партньори на конкурса през 2023-та са над 20 организации от стартъп и инвестиционната среда у нас, сред които секторни асоциации, инвестиционни фондове, финансови институции, неправителствени организации за подкрепа на науката и предприемачеството и др.
До финалната селекция на конкурса ще бъдат допуснати 10 стартъпи.
„Ще имаме жури, което ще се състои от нашите партньори – експерти инвеститори в различни области, които имат критерии и те са стандартните за инвестиция във стартъп“, разкри още Василева.
По време на обученията ще има менторски сесии, които ще бъдат индивидуални. Всеки един екип ще получи индивидуален ментор, инвеститор, с който ще може да се срещне, да подготви презентацията си, да я усъвършенства и да се подготви за тази селекция, разясни още тя.
Още подробности по темата, чуйте от разговора на Невена Николова в звуковия файл.
За 11-а поредна година по случай великденските празници доброволци от сдружение "Бъди човек" зарадваха възрастни хора, като им занесоха пакети с трайни хранителни продукти. Дни преди това – от 17 до 19 април, в зала "Арена Самоков" се събираха дарения, които бяха пакетирани и занесени от младите хора до над 450 нуждаещи се хора в общинския..
Европейската комисия (ЕК) е предприела преразглеждане правилата за въздушния транспорт, с което могат да бъдат засегнати досега извоювани права на пътниците, сигнализират организации за защита на потребители. Текстовете в действащия и в момента регламент са от 2004 г. В новото предложение се залага по-голямо закъснение на полет, за да..
Писателят Милен Хальов се завръща с нова книга "Общежитие за чудовища - Детето от пророчеството“. Пред Радио София авторът сподели, че третата част на трилогията е финалът на историята. "Който е стигал до финала на втората книга, знае точно къде съм оставил персонажите, че има един тиктакащ механизъм, който ме накара много активно да събера..
"Написана като любовно писмо към невъзможното, "Bravery" е колкото силна, толкова и ранима. Песен за тези, които са се опитвали да поберат целия океан в една чаша", казват в профила си в социалните мрежи IVA за новата си песен. Ива и Елена Тодорови - сестрите от група IVA , представят в ефира на Радио София новата си песен , която е посветена на..
Бъдещето на ядрената енергия, образованието и изкуствения интелект обсъдиха експерти от ЦЕРН и Силициевата долина на специален форум в София (Fusion Future Conference - FFC). Учени, бизнес лидери и представители на институциите дискутираха ключовата роля на ядрения синтез в глобалната енергийна трансформация и възможностите за развитие пред..
Над 50 театрални спектакълаи над 70 филма и филмови етюди могат да видят жителите и гостите на София на 36-часов театрален и кино маратон в НАТФИЗ. Най-мащабното студентско арт събитие за първи път ще продължи 3 дни – на 25, 26 и 27 април. Елизабет Димчева, Николай Тодоров, Крум Царибашев, Алекс Стоянов и Емануил Цонев ще бъдат част от 36-часовия..
Божидара Стоянова следва духовен път, който се базира на баланса и лекотата. Тя среща своя учител, когато вече наистина не може да върви сама, когато е готова. Както гласи и древната поговорка. " Моят ментор ме откри в момент, когато бях "позабатачила нещата" . Бях пооплела конците. Интересното е, че аз срещнах моя учител, чрез друг негов ученик...