Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стартира второто издание на Националния конкурс "Най-добър младежки стартъп в България"

Снимка: Радио София

Фондът на фондовете и СУ „Климент Охридски” стартираха второто издание на националния конкурс „Най-добър младежки стартъп в България”. Състезанието включва 6-седмична обучителна програма, в рамките на която участниците ще придобият ценен опит преди финалното представяне на идеите си пред инвеститорите.

Инициативата дава възможност на индивидуални участници или екипи да развият проектите си и да покажат предприемачески умения.

Вече се приемат заявки за участие на младежи от 18 до 29 години от цялата страна. Срокът за кандидатстване в конкурса е до 17 април 2023 г. Самото кандидатстване става чрез електронна форма в сайта на конкурса.

„Една от целите на конкурса е да обхванем София, която вече има развита екосистема, множество стартъпи, но да дадем възможност на младежите с иновативни идеи от останалите градове на България, да се включат в нашия конкурс“, каза Дочка Василева - изпълняващ длъжността директор „Проектна информация и финансиране” във Фонда но фондовете.

„Ние приемаме апликации, както от индивидуални участници, така и от екипи. Да развиеш стартъп в екип е даже пожелателно, препоръчително, отколкото да си индивидуален основател на стартъп. Приемаме всякакви заявки, нямаме квоти“, посочи още тя.

Ако се кандидатства в екип, достатъчно е да има само един младеж във възрастовата граница от 18 до 29, който да подаде апликацията, всички останали членове на екипа, може да са извън тази възрастова група, уточни Дочка Василева.

Могат да кандидатстват студенти от всички български университети и специалности, както и ученици от горен курс - 11-и и 12-и клас. Допустими са предложения от всички области и сектори и на различен етап на реализация - от идея, през прототип до активен на пазара продукт.

„Кандидатите ще бъдат обособени в 3 категории - 1 категория стартъпи в най-ранна концептуална фаза, 2 категория, стартъпи в по-развита фаза и 3 категория, която ще бъде специално за ученици, тъй като те имат също много добри идеи и бихме искали да се развие този предприемачески дух и у тях“, обясни Дочка Василева.

Тя допълни, че с помощта на партньорите на конкурса и на  структурираната обучителна програма, участниците ще могат да добият представа как се развива един стартъп – от самото начало, до края, какви са възможностите за финансирането му на различни етапи.

Партньори на конкурса през 2023-та са над 20 организации от стартъп и инвестиционната среда у нас, сред които секторни асоциации, инвестиционни фондове, финансови институции, неправителствени организации за подкрепа на науката и предприемачеството и др.

До финалната селекция на конкурса ще бъдат допуснати 10 стартъпи.

„Ще имаме жури, което ще се състои от нашите партньори – експерти инвеститори в различни области, които имат критерии и те са стандартните за инвестиция във стартъп“, разкри още Василева.

По време на обученията ще има менторски сесии, които ще бъдат индивидуални. Всеки един екип ще получи индивидуален ментор, инвеститор, с който ще може да се срещне, да подготви презентацията си, да я усъвършенства и да се подготви за тази селекция, разясни още тя.

Още подробности по темата, чуйте от разговора на Невена Николова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всички деца трябва да играят заедно

Ваня Тодорова за новото пространство на конна база "Ахил", която работи с деца със специални образователни потребности: "Мечтата ми е била да бъдем максимално полезни. Сега няма да е само конната база, аз съм ерготерапевт и сме планирали площадка, включително за деца в инвалидна количка. Има рампа да се качи да играе в съоръжение "замък"...

публикувано на 19.05.24 в 11:30
Щерион Пилидов

Сбъднатите мечти на Щерион Пилидов

Щерион Пилидов за новата си песен (но и за произхода на запомнящото му се име): "Аз съм музикант под наем, композирам за доста хора, за съжаление не остава много време за мен. Работя с Ритон, Авеню, Камелия Тодорова. Много различни стилове, това ме развива доста като музикант и човек. Започнах да се занимавам с музика на 16 г. Преди се..

публикувано на 19.05.24 в 11:09
Даниела Тошева

Обучение чрез предизвикателство

"Зелени момичета в помощ на кръговата икономика" - Даниела Тошева, член на управителния съвет на АЛДА Асосиейшън. Развива собствен бизнес в една непопулярна за жени сфера - метали. Впоследствие започва бизнес консултантска дейност в подкрепа на стартъпи и малки и средни предприятия,  занимава се с Европейски проекти като консултант. АЛДА Асосиейшън е..

публикувано на 19.05.24 в 10:45

Читателят не се дистанцира, а съпреживява

Пламен Тотев за романа "Арката на лястовицата"  на датската писателка  Сисел -Йо  Гейсен  ( изд . „ Персей “ ) , който „Уолстрийт Джърнъл“  нарежда сред  „10-те най-добри мистерии  на годината “: "Авторката е биолог, но по ген и талант е най-вече писател. С това постига световна известност. Тя има по-различен поглед за нещата, познава..

публикувано на 19.05.24 в 09:46

Историята оживява: Колоездене България от XIX-и век до днес

България се радва на сериозни традиции в колоезденето. И заедно с моите гости, ще ви разкажем подробностите.  Гостите са Драгомир Кузов - председател на Българска федерация Колоездене, основател и изпълнителен директор на българската компания за производство на велосипеди DRAG и Веселин Стоилов “Спиро” - продуктов мениджър в DRAG и бакалавър по..

публикувано на 18.05.24 в 16:00

Софийски разкази - Българският исторически комикс

Д-р Александър Въчков за Национална изложба на българския исторически комикс: " Таблата са около 170 на брой. Бях изненадан какви неща притежавам. Непрестанно сканиране на нови комикси. Резултатът може да се види на 2 етаж. Издирихме около 110 иммена, но не всички имаха добро качество. Историческият комикс е сред най-застъпения вид...

публикувано на 18.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Димитър Шишманов

Синът на проф. Иван Шишманов се венчава за по-възрастна с 23 години дама Синът на проф. Иван Шишманов, писателят и дипломат Димитър Шишманов, се залюбва със семейна приятелка на родителите си - съпругата на генерал Сава Савов Пенелопе Калъпова. Току-що завърналият се от следването си в Женева младеж е на годините на най-големия от тримата ѝ..

публикувано на 18.05.24 в 14:00