„Обсъждаме по какъв начин темата може да влезе официално, спрямо Закона за българския жестов език в образователните институции. За да влезе официално има да се свърши още работа на национално ниво“, каза Анна Стойкова.
Тя добави, че целта е в часовете „Час на класа“, „Час по гражданско образование“ да се осъществят проекти и тематични дискусии сред учениците, а темите да се обсъждат в присъствието на жестов преводач и глухо лице.
„За да може чрез беседата по дадена тема, учениците да научат съответните думи, изрази на жестов език. Така по един подходящ за тяхната възраст начин, учениците ще разберат, че има техни връстници, които са глухи и комуникацията с тях се осъществява единствено чрез български жестов език“, допълни Анна Стойкова.
От 7 месеца, в 14 детски градини в София изучават жестов език по проекта. Децата веднъж седмично учат песни на жестов език, като това ги кара да разбират и приобщават различните.
Една от детските градини, в които се изучава жестов език е 170 ДГ „Пчелица“. Директорът Венета Ковачка разказа за техния опит по проекта.
„Изключително добре се приема, както от децата, така и от родителите…Родителите в момента, в който чуха за включването ни в този пилотен проект дадоха съгласието си“, каза Венета Ковачка.
Тя изрази надежда в следващите години, детската градина да бъде включена и други подобни проекти на общината.
За по-лесно административното обслужване на глухи и сляпо-глухи хора, София стана първата община в България, която въведе услугата в началото на месец януари 2023 г. Тя се извършва на определено гише, на което е поставен указателен стикер с QR код, припомни Анна Стойкова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..
Тя е един от създателите на списание ЛИК, журналист, преводач на поредицата за Хари Потър, на Антъни Бърджес, на Джон Фаулс и още десетки книги. Той е математик и информатик, въвел изкуствения интелект в България през 70-те години на ХХ век. В професионално отношение, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров са като масло и вода...
За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..
Мобилното ни студио е на Sofia Spring Fest – Пролетният фестивал на София, където се срещаме с организатори и участници в събитието: Мадлен Христозова :е част от организаторския екип: Финалният ни акцент е с редактора Христина Иванова: "Всеки малък жест е важен".
Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..
Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното. Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..