Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектът “Хей ръчички“ на СО влиза и в училищата в София

Снимка: Радио София

Проектът на Столичната община “Хей ръчички“, чрез който деца изучават жестов език, влиза и в училищата в София, след успешния 7 месечен пилотен период в софийските детски градини. Пред Радио София координаторът на проекта, общинският съветник Анна Стойкова обясни, чеса започнали срещи по райони с директори на столични училища.

„Обсъждаме по какъв начин темата може да влезе официално, спрямо Закона за българския жестов език в образователните институции. За да влезе официално има да се свърши още работа на национално ниво“, каза Анна Стойкова.

Тя добави, че целта е в часовете „Час на класа“, „Час по гражданско образование“ да се осъществят проекти и тематични дискусии сред учениците, а темите да се обсъждат в присъствието на жестов преводач и глухо лице.

„За да може чрез беседата по дадена тема, учениците да научат съответните думи, изрази на жестов език. Така по един подходящ за тяхната възраст начин, учениците ще разберат, че има техни връстници, които са глухи и комуникацията с тях се осъществява единствено чрез български жестов език“, допълни Анна Стойкова.

От 7 месеца, в 14 детски градини в София изучават жестов език по проекта. Децата веднъж седмично учат песни на жестов език, като това ги кара да разбират и приобщават различните.

Една от детските градини, в които се изучава жестов език е 170 ДГ „Пчелица“. Директорът Венета Ковачка разказа за техния опит по проекта.

„Изключително добре се приема, както от децата, така и от родителите…Родителите в момента, в който чуха за включването ни в този пилотен проект дадоха съгласието си“, каза Венета Ковачка.

Тя изрази надежда в следващите години, детската градина да бъде включена и други подобни проекти на общината.

За по-лесно административното обслужване на глухи и сляпо-глухи хора, София стана първата община в България, която въведе услугата в началото на месец януари 2023 г. Тя се извършва на определено гише, на което е поставен указателен стикер с QR код, припомни Анна Стойкова.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00