В програмата на юбилейната панорама „30 вечери с 30 български кинокласики“ на кино „Одеон“ влиза и филмът на Борислав Шаралиев „Апостолите“.
Прожекцията е насрочена за 7 април (петък).
Лентата от 1975-1976 г. представя 130-минутен екранен вариант на телевизионната поредица „Записки по българските въстания“.
Сценаристи са братята Веселин Бранев и Георги Бранев, и Борислав Шаралиев.
Оператор е Атанас Тасев. Музиката е на Красимир Кюркчийски. Консултанти са историците проф. Тончо Жечев и проф. Николай Генчев.
Филмът е отличен с наградата на кинокритиката (Варна, 1976) и наградата на СБФД за дебют на актьорите Радко Дишлиев (в ролята на Бенковски), Антоний Генов (Волов) и Стоян Стоев (Захари Стоянов).
В сцените участват още Васил Мирчовски, Илия Добрев, Илия Караиванов, Никола Дадов.
„Когато започнах аз да лансирам идеята за филмиране на великата книга на Захари Стоянов „Записки по българските въстания“, имаше голяма съпротива. Хората се плашеха от реалистичната страна, но това е неговото свидетелство и неговият писателски дар, разкриващи и някои положения, които се приемаха по болезнено“, разказа пред БНР-Радио София Георги Бранев (▼).
За реализацията той отдаде значението на тогавашния директор на БНТ Иван Славков, проявил разбиране и реакция по идеята.
Георги Бранев изтъкна, че е държал и във филма да се придържат към описаното в „Записките“, но брат му Веселин се е ровил в различни стари книги и внесъл допълнителни щрихи.
„В основата на успеха на филма е Шаралиев. Той не допускаше исторически неточности в детайлите“ – изтъкна Бранев. И разказа как работата по сценария е продължавал и по време на снимките.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..