Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марио Русинов, Обединение за честни избори:

Гражданското наблюдение работи

Снимка: Радио София

Над 150 наблюдатели на Обединение за честни избори (ОЧИ) проследиха изборния ден в рисковите секции в страната, които са установени на база на анализ от изборните резултати от 2013 година досега. ОЧИ, което се включи с гражданско наблюдение на изборния ден, изпрати десетки сигнали за нарушения на изборните правила до районните избирателни комисии (РИК) и правоохранителните власти.

С помощта на наблюдателите и последвала реакция на РИК в редица секции бе преустановено приемането на гласуване на хора със счупени лични карти. След сигнал за възможно заснемане на вота в тайната стаичка, комисията в една от рисковите секции единодушно прие да свали парапета по-ниско, така че заснемането да се предотврати. Други констатирани проблемни практики с изборния процес са масовото наличие на тъмна стаичка вместо параван, извозване на гласоподаватели, както и гласуване вместо избирателя от страна на член на СИК. Подробности пред Радио София разказа Марио Русинов от Антикорупционен фонд.

Той сподели, че от една страна процесът е бил безумно сложен и е довел до редица грешки:

"В Пернишко имаме сериозни подозрения, че наши наблюдатели са видяли признаци на контролиран и купен вот. Например също видяяхме в Ихтиман традиционен тартор, който по принцип е главно действащо лице и има различни публикации, които го свързват с купуване и продаване на гласове как е постоянно в секциите. Гледа кой е гласувал, установява контакт с гласоподавателите и след това оказва натиск върху членовете на секционно избирателната комисия да отчитат по един или друг начин бюлетини въпреки, че те не отговарят за действителни по правилата в Изборния кодекс и методическите указания".

Русинов посочи, че освен това са постъпили сигнали за раздаване на храна в замяна на гласуване за дадена партия, както и извозване на гласоподаватели от местната администрация. Освен това каза, че вината е на няколко нива - промяна на изборния кодекс, редица недомислици свързани с протокола, както и отговорността на самите партии за членовете на секционните избирателни комисии, които е трябвало да доведат подготвени хора с нужните компетенции.

"Оказа се, че много масово преди изборния ден членове на СИК са се отказали да участват и е трябвало местата им да бъдат заети от техните резерви. Което доведе до това, че в нашите секции, които не претендираме да са представителна извадка, но все пак показват някаква тенденция, едва 50% от членовете на СИК са били обучени присъствено, а 20% не са преминали каквото и да е обучение. Това само по себе си също е предпоставка за грешки", каза Русинов и допълни, че след подадени сигнали към РИК и МВР е имало реакция от страна на институциите.

Относно "рисковите секции" Русинов каза, че картата на България е доста изпъстрена от тях, като не може да се каже къде има съсредоточаване. По думите му най-много нарушения се случват в малките населени места, където икономическият статус и образоваността са ниски, което прави хората зависими от такъв тип контролиран вот. Освен това той посочи като най-проблематични многомандатните избирателни райони Благоевград, Пазарджик, Сливен, Бургас и Варна.

Относно слагането на паравани за предотвратяване на снимането на бюлетини Русинов коментира:

"ЦИК даде администрирането на този въпрос с параваните на общините, те за вземат решение дали да са паравани и дали да са тъмни стаички. Резултатът е масово тъмни стаички. Тоест, обезсмисля се Изборният кодекс в тази му част с този нов текст. От друга страна има по-редки методи за контрол и те са "индианската нишка", която в момента доста трудно се осъществява и дори е невъзможно, но преди беше особено актуална. Даже колегите ни от Балканите наричат тази техника "български влак". В началото на деня се изнасят две бюлетини от изборното помещение, като идеята е, че се дава на първия избирател попълнена. Той влиза, гласува с попълнената, но взема от секцията нова, непопълнена и съответно вади нея. Това се повтаря и така се подсигурява, е избирателят винаги ще гласува по начина, по който дилърът на гласове иска".

Русинов сподели, че над 43% от поставените камери са имали проблеми, но видеонаблюдението е една крачка напред, като грешките тепърва ще се изчистват. Той подчерта, че протоколите трябва да бъдат опростени, както да бъде провеждано подробно обучение на членовете на СИК с форма на изпит.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55

Всичко започна като мечта, като илюзорен проект

Първата българска лига по електронни спортове или видеоигри се завръща със своя четвърти сезон – повече от основателя Иван Кинчев. Финалите на националната училищна е-спорт лига започват днес, след което ще станат ясни новите училищни е-спорт шампиони на България: "Това е моментът, който всички чакат - това е кулминацията, с 4 отбора, за тях е..

публикувано на 29.06.24 в 11:49