"Това е нещо, което само ме намери. То се появи в моето ежедневие и не ме пусна докато не го науча, след което реших да го споделя с хора, защото е доста вълшебно. За маорите това е почти свещен танц, който те използват за да изплашат врага, но и за да отпразнуват добри неща, които се случват в селото. Той е за свързване с племето, както и за свързване със себе си и намиране на посока", каза Марков.
По думите му връзката с медицината е, че шаманите са имали тайното знание за честотите, на които резонират вътрешните органи. Микс от тътен, звук, философия и вярвания, както и жизнена енергия, така Марков описва маорските танци:
"Бих казал, че е много заземяващо, много успокояващо. Ти идваш с това, което те товари и ние заедно го фиксираме и атакуваме".
Той посочи, че в Haka Dance може да има и женско участие, но то е с различна цел: "Докато мъжете изразяват мъжката енергия, жените демонстрират своята сексуалност през този танц".
Освен Haka Dance Велин Марков се занимава с лекуване и терапия чрез силата на гласа, като организира пеене за двойки и семейства, както и вокални маркери и индикатори за психични разстройства (диагностика чрез глас). Той сподели, че гласът е отражение на човешката същност, на целия контекст от целия живот, а "хаката" е да се изкарат т. нар. "бутилирани емоции".
"Опасно и страшно е в последно време в световен мащаб да бъдеш мъж, заради еманципацията на жените и феминизма, защото ние имаме роли все пак. Когато една жена заеме мъжката роля какво остава за мъжа, освен женската роля? Не е лошо да сменяме роли, но да седим постоянно в една не е здравословно", отбеляза Марков. Относно гласовите маркери той каза:
"Гласът е острието на катаната, инструментът е тялото. Когато не се случваме добре мозъкът ни диктува какво да се случва с тялото. Ако не се чувствам енергизиран тялото ми ще е отпуснато и гласът ми ще звучи по различен начин, отколкото когато съм приповдигнат".
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
По случай Щедрия вторник, Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване. Инициативата е съвместна с Националния и регионалните кръвни центрове от страната, и с партньорството на фондация BCause. До 5 декември болниците, които участват в кампанията са МБАЛ „Света София“, София; МБАЛ Хигия, Пазарджик; МБАЛ „Света Каридад“, Пловдив,..
Най-трудно намират работа хората, които нямат опит и тепърва стартират кариерата си. Често те имат погрешни очаквания, каза пред Радио София комуникационният мениджърЕмил Томов. „Виждам демонстрация на по-достъпен висок стандарт, който понякога хората без опит очакват, че се придобива прекалено бързо. Мислят, че още започвайки първата си..
В рамките на кампанията на на Фондация BCause #ЩедриятВторник, Фондация "Глобални библиотеки България" организира акция през днешния ден за събиране на книги, които ще достигнат до библиотеки в малките населени места. “Нашият призив е в рамките на деня, но може и един-два дни след това, който се чувства ангажиран с каузата на четенето и грамотността,..
Пазарът на труда на национално ниво остава без значителни промени, сочат новопубликуваните данни за регистрираната в бюрата по труда безработицата през 2023 г. В общините текат различни процеси, като данните показват запазване на много големите разлики между силните регионални икономики и по-слабо развитите части на страната. Забелязва се..
Българската национална филмотека за четвърта поредна година се присъединява към "Сезон на класическия филм", с излъчването на дигитално реставрираната кино творба на режисьора Рангел Вълчанов "Слънцето и сянката" (1962 г.). “Това е един много голям международен проект, в който българското кино участва с филми от своята съкровищница, които чрез..