По думите му водещото в ежедневните предизвикателства е нестабилността на Закона за лечебните заведения и Закона за здравето:
"Направете си една справка и вижте колко често е пишело по вестниците, какви са законите и колко често се променят. Ние не можем да свикнем. Тъкмо свикнем с един стил на работа и изведнъж се появява нещо ново, някое ново допълнително изискване. И бюрокрацията, която се намесва вече във всяка една професия започва да става още по-сериозна и в лекарската професия. Всяка една малка структура, която преди можеше да се води от персонала и от отговорниците вече трябва задължително да има секретар".
Специалистът посочи, че здравният бюджет гълта много пари, тъй като здравеопазването се оскъпява и съвременните медицински технологии изискват все повече ресурси и консумативи. Отделно заплащането не е на нужното ниво:
"Колко е един преглед по здравна каса спрямо това колко е стандартно един преглед, това също не искам да го коментирам. Това са условията, това е рамката и трябва да се тръгне от някъде. На фона на това все пак продължаваме да работим и да се грижим за хората".
Д-р Нейков отбеляза, че осигуровките са сравнително малък процент от общия доход и се получава едно сравнително високо ниво на здраве. Тъй като сме европейска държава макар и в края на класацията, имаме едно доста добро здравеопазване и доста от кадрите се обучават в чужбина.
"Медицината на съня е едно от най-бързо развиващите се течения особено в неврологията, много бързо трупаме уникални заглавия. Все пак вече този залп, който беше в началото се поуталожи, защото допреди няколко години имаше около 10 хиляди уникални регистрирани заглавия годишно, при положение, че заглавията, които доказват вредата от тютюнопушенето са около 40 хиляди общо до 2015 г.", сподели той.
По отношение на това грижат ли се сънародниците ни за здравето си д-р Нейков посочи, че големият проблем на българина е страхът и незнанието. Според думите му има много заболявания, които са за ареала България - ендемичен район сме за проблеми с щитовидната жлеза, дефицити на витамини и минерали и др.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..