Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йонко Иванов: Не може да се изпитват шофьори с навигация, без да са се обучавали с нея

Снимка: Архив

Предвиждат се промени при изпитите за шофьорска книжка, но заетите в бранша нямат пълна готовност. Следвайки европейски директиви и у нас, например, ще въвеждат електронна система да задава маршрута, по който ще карат кандидат-шофьорите, за да се елиминира субективният фактор.

По думите на Йонко Иванов - председател на Съюза на центровете по авто-мото подготовка (▼), с очакваните синхронизации на европейските документи ще се стигне до базово обучение от 16-годишна възраст, по-специално поведение при движение спрямо уязвимите участници, както и нови изисквания и задължения към пешеходците.

„Много от тези предложения ние сме ги дали още преди време. Две години Автомобилна администрация проспа времето, в което трябваше да бъде изменена учебната документация, учебните програми и планове и в тях да бъде вмъкнато обучение с навигационни системи.

Това, което в момента се случва, води до ненужно напрежение, което ще се отрази и върху социалния живот, и върху начина, по който ние ще готвим водачите“, изтъкна Иванов.

Той коментира, че в много страни по света се използва навигация по време на път, но там пътищата са хубави, а не като някои в България – „дупка до дупка“. Въвеждането по предвидения начин по време на изпити ще доведе до куп проблеми, ако курсистът не е прилагал система за навигация по време на обучението си, смята още инструкторът.

Изпитът с казуси и клипове трябва да влезе в сила от 14 април, но инструкторите още не са видели как ще изглеждат те.

„Как може да бъде вменено на учебния център да прави нещо, което не му е вменено в учебния план? – попита Йонко Иванов. И продължи с други въпроси - Как ще проведем вътрешния изпит по практика? Той трябва да бъде огледалото на изпита, който е на Автомобилна администрация. И как мотористът ще се води по навигация, няма да гледа пътя, ще гледа таблет ли? Можем ли да проверим знанията на водача, когато трябва да съобрази пътни знаци, а навигацията всъщност му казва накъде да продължи?“

Според експерта и инструктор, в момента работна група работи върху промени в документацията. Когато тя е готова, трябва да се даде обучителен период и изискванията да влязат в сила към края на годината.

Чуйте разговора на Константин Лавсов.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15
Георги Проданов

Георги Проданов: Политическите партии все повече се откъсват от действителността

Политическите партии все повече се откъсват от действителността. Така обобщи пред Радио София събитията от изминалата седмица политологът и преподавател в НБУ Георги Проданов. „Имам предвид концентрирането върху не толкова политика, а математика, ако щете – колко депутати са необходими, за да мине едно правителство на малцинството, колко..

публикувано на 05.07.24 в 15:47

С над 30% се увеличават разходите на НОИ за болнични

Разходите на Националния осигурителен институт за болнични се увеличават с малко над 30%, съобщиха от Института. Причината е нарастване с 15 на сто на броя на боледувалите, както и увеличаване на доходите на осигурените. През първото тримесечие на тази година изплатените суми по болнични листове нарастват с близо 70 млн. лева спрямо същия..

публикувано на 05.07.24 в 13:25

Дигиталният маркетинг и инфлуенсърството

Етиен Янев е дигитален маркетолог с над 12-годишен опит, включващ работа със стартъпи и B2B компании. Преподава в основната програма на Softuni Digital, както и в най-големия студентски кампус за предприемачество в света - RANEPA International. Автор е на обучителната Facebook общност - Дигитален маркетинг за предприемачи. Част е и от Асоциацията..

публикувано на 05.07.24 в 13:05

Да напишеш есе

Книга с особено подходящо заглавие за обществено-политическата действителност, макар и по предмета си на изследване да е рязко отдалечена от нея, вече може да бъде намерена на книжния пазар. Сборникът "Вслушвания" на писателя, литературен критик и журналист Митко Новков съдържа няколко културологични и литературоведски есета продукт на..

публикувано на 05.07.24 в 12:25

"Безцветните зелени идеи яростно спят" казва със своята изложба Наталия Йорданова

Наталия Йорданова (1991) е интердисциплинарна визуална художничка, родена в София и базирана в Амстердам. Като част от постоянно развиващото се търсене на възможни светове и широкото използване на спекулация, артистичната практика на Наталия е проекция за бъдещето, субективен синтез и материално предложение за това, което определя настоящия..

публикувано на 05.07.24 в 12:10