Повишаването на цените на хранителните продукти както у нас, така и в чужбина се дължи на няколко причини. Едната от тях е инфлацията, но по думите на Маргаритов някои действия или бездействия на сегашните управляващи са увеличили тежестта на този процес върху всички български потребители.
"Големите търговски вериги, включително и на официални пресконференции показаха, че без особени усилия могат документално да докажат, че и към момента те работят с доста малки надценки. В стойността на продуктите се включват най-различни елементи на ценообразуване, вкл. складови разходи, обучение на персонал, транспорт и всякакви от този род. Те чисто документално могат да покажат на всеки един контролен орган, че и към момента повечето хранителни стоки, които се продават на новите цени в търговските обекти се търгуват с не много голям процент надценка. Това определено бих могъл да кажа, че в някаква степен е аномалия, защото това означава, че не са изградени достатъчно добри контролни механизми, които да проследят доколко релевантни са всички тези елементи на ценообразуването и пера във формирането на цената на всеки един продукт", коментира Маргаритов.
Той допълни, че има опит да се въведе закон, който да държи сметка за крайната стойност и то под формата на ограничения по отношение на надценката. Това няма да доведе до някаква сериозна промяна в начина, по който и сега се ценообразува. По думите му се съдържа изричен текст, в който се посочва, че имитиращите продукти са забранени за приложното поле на този закон.
"Един друг голям проблем е свързан с начина, по който в този закон се предвижда всичко това да бъде контролирано. Просто анкетно се препраща към Комисията за защита на потребителите, която трябва да намери начин и ресурс да извършва този контрол. Това от моя гледна точка и то като човек, който наистина познава каква е работата на тази институция и нейния капацитет мога да кажа, че ще бъде едно пожелание, което няма да се сбъдне. Първо, защото става въпрос за десетки хиляди търговски обекти. Второ, защото става въпрос за нещо, което собствено не подлежи на контрол, включително складовите наличности, изчерпването, преминаването на друг продукт от същата продуктова група в случай, че складовата наличност се изчерпи. И разбира се най-вече 150-те души в комисията, които работят на територията на цялата страна ще бъдат в обективна невъзможност да осъществяват този контрол", посочи Маргаритов.
Той отбеляза, че евентуалното приемане на закона ще засегне принципите на свободното ценообразуване, тъй като се въвеждат тавани. Относно проверките в магазинната мрежа от страна на БАБХ, КЗП и НАП Маргаритов коментира:
"Не искам да се подигравам с труда на колегите от КЗП, които съм сигурен, че максимално съвестно са си свършили работата, а по-скоро бих отправил своята критика към онези, които ги накараха да се юрнат без цел и посока, според мен донякъде и с предварително зададени числа за това, какви трябва да бъдат постигнатите резултати".
По думите му въпросният проектозакон, поради причини свързани с порочни елементи на ценообразуването, които няма да доведат до свиване на надценката и цената, а ще доведат до раздуване на административните разходи по никакъв начин не върши работа на производителите. Той посочи, че според статистика пазарът у нас се държи 50% от големите търговски вериги:
"Ако говорим за картел на големите производители да държат високи цени, то това логически не дава ли възможност на по-малките да държат по-ниски цени и по този начин да привличат повече клиенти?"
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..