Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Нощта на Юрий" по повод 62 години от първия полет на Гагарин в космоса

Снимка: Ratio


На 12 април 1961 г. Юрий Гагарин става първият човек, който лети в Космоса и най-известният човек на Земята. На тази дата руският космонавт излита от космодрума в Байконур и прави своята 108-минутна обиколка около Земята. По това време обаче битката за покоряването на космоса е между двете най-влиятелни държави в света - САЩ и СССР.

"Битката за космоса е до голяма степен отражение на Студената война през 60-те години", казва  Виктор Данчев - физик в ЕндуроСат и докторант по Теоретична Физика в Софийски университет и споделя, че покоряването на космоса е съревнование за това чия икономика е по-силна, кой ще се справи по-добре, кой има по-добра технология. Тази битка води до огромен технически подем и до изобретяването на много предмети, които ние без да съзнаваме, че са предназначени за пътуване в космоса, използваме в ежедневието си.

"Примерите са брутално много, защото има няколко милиона патента, които са били защитени само след програмата "Аполо". Примерите за това са соларните панели, платките, които ползваме в  цялата електроника днес, голяма част от иновациите в изчислителната математика и физика по това време. Да не говорим, че неща като летните гуми, например, като технология за материала, от който се правят", изрежда Виктор Данчев предметите, които са изобретени, за да пътуват в космоса.

От 2016 г. Виктор Данчев е координатор на най-голямата практическа образователна програма, свързана с Космоса, на Балканите – "Космически Предизвикателства", която подготвя следващото поколение учени, инженери и предприемачи за космическия сектор чрез работа по реални проекти. Като част от тази програма, Виктор участва и в разработването на най-големия безплатен онлайн курс за космическо образование – Spaceport.

"Това, което се вижда като много силен тренд в последните 10-20 години е така нареченият New Space или Нов космос. Идеята на този тип разработки е, че всъщност дори да идва от публично място, от бюджета, има много по-голямо съревнование на частни компании, които да осигурят услуги. Вместо NASA да строи всичко от нулата например за новите лунни мисии, които планира, концепцията е NASA да плати на компанията, която ще предостави най-добрата услуга", казва Виктор Данчев във връзка с финансирането на космическите пътувания в настоящето и бъдещето.

За следващите мисии в космоса предстои да бъде изградена цялостна инфраструктура, която да спомогне живота и пътуването на космонавтите и да доведе до нов технологичен подем на Земята. Това е идеята за така нареченото "Лунно селце".

Повече за пътуванията до Луната и не само, за водата в космоса и за космоса като на кино можете да научите от Виктор Данчев и Стоил Иванов по време на събитието на Ratio - Yuri's night.

Интервюто на Антония Каменичка с Виктор Данчев чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Италианският куратор Алесандро Винчентели представя в София изложбата “Кой бачка сега!"

Италианският куратор Алесандро Винчентели представя в София изложбата “Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство“. Проектът ще бъде открит тази вечер в галерия „Куб-Топлоцентрала“. По думите на екипа експозицията изследва невидимата, но интегрална природа на труда – по-специално работата, която остава недооценена или..

публикувано на 07.04.25 в 15:01

Как автокрациите си сътрудничат, за да подкопаят демократичния свят

Най-новата книга на Ан Апълбаум , носител на наградата “Пулицър“ - “Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света“ , е алармиращ анализ за това как автокрациите си сътрудничат, за да подкопаят демократичния свят, и как ние трябва да се обединим, за да им противодействаме. Днес автокрациите се управляват не от един..

публикувано на 07.04.25 в 14:07

Протест: Бездействията на институциите убиват децата ни?

Родители и близки на жертви на пътя, много от които деца, излязоха на протест пред Съдебната плата в София. С шествие множеството се отправи пред сградата на Министерство на правосъдието, за да изрази гнева си и да настоява за справедливи присъди за нарушителите на пътя. Хората носеха плакати с надписи: "Съдебната система в България:..

публикувано на 07.04.25 в 13:35

Строят копие 1:1 на самолета на Димитър Списаревски

Асоциацията за история и бъдеще на българската авиация (АИББА) организира кампания за съхранение на паметта на българския национален герой, летец-изтребител Димитър Списаревски, който загива само на 27 години при боен полет по време на  бомбардировките на София  през  Втората световна война , след като сваля  американски бомбардировач..

публикувано на 07.04.25 в 13:15

През април ще се проведе традиционното велошествие "София кара колело за по-чист въздух“

Велошествие и спортен празник, в който известни личности се включват и повеждат колона за по-чист въздух в София. Множество популярни спортни звезди на България ще поведат колоната на "София кара колело за по-чист въздух“ на Цветница, 13 април. “Това е традиционно събитие, което всяка година през април месец провеждаме. Тази година Цветница е на 13..

публикувано на 07.04.25 в 12:35
Антонио Дачовски

След 10 години Националният музикален театър отново представя оперетата "Хубавата Елена“

На 27 и 28 май на сцената на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ ще бъде премиерата на "Хубавата Елена“ от Жак Офенбах. С този спектакъл ще бъдат отбелязани и 60 години от основаването на Учебния музикален театър към Националната музикална академия. „Хубавата Елена“ е опера-буфа в две действия, създадена от френския композитор Жак Офенбах...

публикувано на 07.04.25 в 12:09