"Най-важното яйце освен, че е червено е най-добре то да бъде първото снесено на самия Велики четвъртък. По принцип в четвъртък не се е бъркало в полозите на кокошките, не са се вземали яйцата им, но на Велики четвъртък се прави изключение и първото снесено яйце се боядисва червено. Смята се, че то има много силна магическа сила, предпазва къщата от магии, освен това носи благодат и здраве на децата. С него се потъркват лицата на всички малки и по-големи деца, на момите, на младите булки, за да бъдат предпазени от уроки, да бъдат бели и червени и здрави през цялата година", поясни проф. Георгиева.
Традициите сочат различно, но първото червено яйце се пази пред иконата до следващата година, когато старото яйце се разчупва и се гледа каква е вътрешността му. Ако е вмирисано, то това не е добър знак за предстоящата година. В различните райони на страната първото яйце или се е заравяло в нивата, или се е търкаляло по нея, като по този начин предците ни са вярвали, че това ще донесе берекет и ще ги предпази от нещастия.
В миналото яйца са били събирани през целия Велик пост и на Велики четвъртък са били боядисвани до 600 броя. Те е трябвало да бъдат раздадени на всички близки и роднини до 40 дни след Великден, или до Спасовден.
"С яйцето се отговява, то е първото блажно нещо, което трябва да се изяде на Великден", сподели проф. Георгиева. Тя поясни и израза "гледат го като писано яйце":
"Писаните яйца са по-специални. Те не се боядисват в четвъртък а на Разпети петък, когато не се работи нищо, но момите и младите булки с песни, които са пеели по време на този процес са рисували яйцата. И тези рисувани яйца са само за гледане и се подаряват на най-скъпите и близките".
В народната традиция са се правели обредни хлябове с квас. На Велики четвъртък се е подновявал квасът в къщата с нов, в който има билки, а през цялата година квасът не бива да изчезва от дома, защото той също е символ на плодородие и берекет. Общото за всички хлябове е, че в средата им се слага боядисано яйце.
"Козунакът е вносна традиция, която започва от Възраждането насам най-напред главно в градовете", поясни проф. Георгиева.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Гости тази седмица в предаването "Форум" са политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, които заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Председателят на Народното събрание върна предложението за проведане на референдум за въвеждане на еврото, иницииран от президента Румен Радев - реакции; Ще използва ли ситуацията президентът..
Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..
Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..
Фондация "BCause: в помощ за благотворителността“ обявява конкурс за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Чрез конкурса „Детско здраве“ фондацията финансира организации със средства от "Фонд за лечение и рехабилитация на деца". Крайният срок за подаване на проектите е 15 май. България е сред..
Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..
До края на годината да бъде направена първа копка на разширението на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс “Раковски”. Тази амбициозна задача си постави министърът на младежта и спорта Иван Пешев при представянето на идейния проект днес. "Щастлив съм, че само няколко дни преди 17 май (Ден на българския спорт) можем да обявим проекта за..
Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..