„Въпреки, че първите изказвания на политическите формации бяха преди всичко предизборни отново, бяха насочени към това да отговорят на очакванията на собствените избиратели, днес виждам, че е започнал разговор по приоритетите, които биха могли да залегнат в работата на следващия парламент. Виждаме желание да се върви напред, да се търси изход от тази криза. Големият въпрос е, че подобен подход изглежда леко наивен без разговор за правителство“, каза Панчугов.
По думите му, пред двете формации – ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ има две алтернативи.
„Едната алтернатива е да се каже „правим компромис, създаваме някакво правителство, което да въведе тези и тези политики в рамките на следващите няколко месеца и плащаме цената за това, т.е. поемаме отговорността за управлението на държавата и сме наясно, че това ще доведе до загуба на избиратели“. Другият вариант е – отказват и двете формации да правят правителство и трябва ясно да заявят какво ще правят оттук нататък“, добави политологът.
По отношение на третото място на последните избори на партия „Възраждане“, Христо Панчугов коментира, че това не е изненада.
„Твърде огромно пространство е оставено за посланията на „Възраждане“, твърде голямо пространство е оставено на Костадин Костадинов, за да претендира, че иска всъщност да решава реални проблеми на хората, тъй като от отсрещната страна няма никой. Има колебливо говорене, има липса на заявки за политическо управление. За да се спре това – ръстът на „Възраждане“, е историята на успеха – история, която е свързана с конкретни политически решения, колкото и малки да са те, така че да се убедят българските граждани, че нормалната политика може да решава техните проблеми и да се създаде ситуация на стабилност, която да подкопае и да ерозира усещането за криза и страховете, които са в основата на гласуването за „Възраждане“, каза Христо Панчугов.
Според него, най-важното в този момент е да се върне доверието на българските граждани в демокрацията.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..