"Когато погледнем терапевтичните науки и други алтернативни познания, които обграждат стандартната психология мисля, че това са различни парченца от един и същ прекрасен голям пъзел. Иванова поясни, че " ТЕС и пренареждане на матрицата " са два основополагащи метода в енергийната психология, която е една сравнително нова парадигма. "ТЕС" означава Техники за Емоционална Свобода.
"Все още в някои части на света се гледа на нея малко скептично, понеже все пак е новаторска, тя е с не повече от 40 годишна история. Но в по-големите държави, които са отворени и добре настроени към новаторските науки, тези две подразделения са толкова добре приети, че са заложени като терапевтични методи в английската здравна система", поясни тя.
По думите й това е една система, която обединява по много грамотен и интуитивен начин познания, както от най-добрите практики в света на психотерапията, така и познанията от източната медицина и култура, която обследва енергийните меридиани в човешкото тяло и акупунктурните точки.
"Нареждане на матрицата" е един по-дълбинен метод, който в една терапевтична функция освен потупванията, включва леко по-дълбинно медитативно състояние, в което човек се връща назад и преработва стари травматични "забравени" спомени, които обаче са изключително важни. Принципът е такъв, че когато ние страдаме от някакъв проблем в настоящето си, било то депресивно състояние, апатия, тревожност, проблеми във взаимоотношенията, те са отзвукът, ехото от неотработени травматични събития, често от ранното детство. Те оставят върху нас много силен отзвук и въздействие, за които ние не си даваме сметка, защото това е информация, която потъва в подсъзнанието", посочи специалистът.
Относно еуфорията около празниците Иванова каза, че повечето хора извършват "демонстрация на блаженство" и това действа като спусък, който активира потиснати травми. Според думите й "тъмната страна на празниците" е, че все повече хора се чувстват самотни, депресирани и изоставени в контраста на тази външна еуфория. Една достъпна и работеща техника за подобни случаи е техниката на "потупване", която е обяснена и показана в много клипчета в youtube.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В столичната общинска комисия по екология ще бъдат изслушани директорите на две от сметосъбиращите фирми, които обслужват една трета от софийските райони. След като миналия четвъртък от дружествата заплашиха, че от 19 май спират да събират отпадъците в осем района, заради неизплатени от общината средства за извършена дейност, те решиха да..
Днес ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста облачност, но само на отделни места, главно в планинските райони, е възможен слаб краткотраен дъжд, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще се задържи от запад-северозапад и ще бъде умерен, а в Дунавската равнина и временно силен. Максималните температури в повечето места ще са между 20° и..
Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...
София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..
В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..
19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..
След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..