Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нина Димитрова със "Златен Кукерикон" след 3 десетилетия на сцена

В театър „Кредо“ и сценографията говори


Снимка: БулФото

Тази година актрисата и режисьор Нина Димитрова получи „Златен Кукерикон“ за цялостно творчество на името на Георги Калоянчев. Първият носител на тази награда е Стоянка Мутафова, а през годините нейни призьори са били и Татяна Лолова и Славчо Пеев.

Първият спектакъл на „Кредо“ е „Шинел“ по Гогол, с който театърът достига до най-големия световен фестивал на изкуствата в Единбург, Великобритания. През 2009 г. Нина е номинирана за престижната европейска награда за театър „Нови театрални реалности” за иновациите в областта на театралното изкуство.

Може би една от големите иновации, с която е впечатлила света, Нина Димитрова определя това, че сценографията е като действащо лице на сцената: 

„Кредото ни е специфичната работа на нашия театър - превръщането на сценографията в действащо лице и партньор на артиста и необичайния ни театрален език, на който ме е научила Юлия Огнянова, както и проф. Илков и всички мои учители. Георги Калоянчев е пример за човек с уникално чувство за хумор, с природна дарба да може да вижда света от смешната му страна, да намига на сериозното. Благодаря на Сатиричния театър за тяхното решение да присъдят награда на името на този велик артист, който ще остане завинаги в историята на българския театър.

Аз обичам Гогол. Този особено красив свят, който той създава, някои го наричат и странен. Но той се отличава с този смях на ръба на тъжното и смешното. Аз винаги съм казвала, че Гогол е една безкрайна държава, в която влезе ли веднъж човек не можеш да го измъкнеш и с ченгел. Разчитам го по нишката на клоунадата и твърдя, че Гогол е най-великият клоун в световната литература.“ 


Сцена от „Шинел“  ▲  Сминка: Драматичен театър "Сава Огнянов"

Това не е първото отличие за театър „Кредо“ от родните артистични среди - през 2008-ма Съюзът на артистите в България присъди на Нина Димитрова специална награда „ИКАР” за принос в популяризирането на българския театър по света.
Водила е майсторски класове в „Тиш скул” на Нюйоркския университет в САЩ,  опитът ѝ е представен и в театралните академии в Пекин, Китай и в Токио, Япония.

Днес Димитрова споделя, че Гогол като автор я е спечелил в началото на нейния творчески път. Вече се е превърна в познавач на неговия смешно-тъжен сатиричен поглед с представленията, които продължават да се играят на пълни зали  като „Шинел“, „Дневникът на един луд“, „РевизорЪт”, отличен с 10 престижни национални награди. Гогол казва „Винаги мисли кое е ползотворно, а не кое е красиво. Красотата ще дойде от самосебе си“.
Нина ръководи дълги години „Творческа Кредо Лаборатория“ за развитие на млади професионални артисти. В момента провежда и онлайн обучение с млади артисти от Украйна и споделя как въпреки военната обстановка, те са жадни за работата с театрални практики. С този екип подготвят работа по Фелини. 

  • „Шинел“ на театър „Кредо“ може да гледате на 28 април от 19.30 ч. на сцената на театър „199“.
Вижте още:
По публикацията работи: Георги Нейков

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Коклюшът е най-опасен за живота при новородените

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите,..

публикувано на 26.04.24 в 17:25
Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри. В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило. Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството. Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен..

публикувано на 26.04.24 в 16:52

Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас. „Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са..

публикувано на 26.04.24 в 16:19
Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града , в това да взаимодействат с институциите , за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление , това все още не се случва достатъчно..

публикувано на 26.04.24 в 15:58

Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков. Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване...

публикувано на 26.04.24 в 15:15

Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието. Темата за еврото е поредната, която разделя..

публикувано на 26.04.24 в 14:55

Доброто заразява - Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество

За седма година Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество. От общо 181 номинации, журито отличи 15 геройски истории. „Мотивацията ни да го правим е да разказваме истории за доброто, т.е. за човешка солидарност, човечност, подадена ръка, по различен начин да се вдъхновят хората“, каза пред Радио София Наталия Иванова от Time..

публикувано на 26.04.24 в 14:35