Преди броени дни в Регионалния исторически музей на София (РИМ-София) отвори врати обновената зала „Наследството на древността“.
Новата визия и подредба на експонатите са дело на специалистите от Музея - археолози, петима реставратори, дизайнери, нумизмат. Те са и автори на анотациите към експонатите.
„Залата е оформена не много отдавна – през 2015-а, но през последните няколко години особено активно се извършват археологически проучвания в региона на столицата и бяха събрани изключително много интересни и нови находки – отбеляза пред БНР-Радио София доц. Венета Ханджийска, директор на Музея. – Решихме, че е време да обновим експозицията. Другата причина е свързана с това, че искахме тя да стане по-достъпна за посетителите. Кандидатствахме за финансиране с проект пред Министерството на културата през миналата година и проектът ни беше одобрен.“
Акцентите са представени по нов начин - като съкровището от Казичене, ваза Диатрета сега заема централно място в залата и е видима отвсякъде, голямото съкровище от Света Неделя, а сред тях и новите експонати от последните археологически проучвания - бронзови мраморни статуетки, които представят култовете почитани и през античността в Сердика, няколко стъклени съдове, открити при гробен комплекс, както и от продължаващите проучвания в неолитното селище в Слатина.
Добавени са и витрини, в които е представен османския период от историята на града, който липсваше при оформянето на предходната експозиция.
„Гордеем и смятам, че сме пионери в това отношение - всички информационни елементи са изписани на Adys - шрифт, който е създаден от българската дизайнерка Кристина Костова специално за дислектици. Също така включихме копия, модели на експонати на сгради в София, каквато е например базиликата „Света София“, на сердикийска монета, на бронзова статуя на Аполон, които имат възможност за тактилно опознаване от хора с нарушено зрение. Придружени са и от табла с допълнително описание на брайлова азбука“, каза още доц. Ханджийска.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..