Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатни прегледи за Паркинсон в УМБАЛ "Св. Иван Рилски"

УМБАЛ болница Св. Иван Рилски
Снимка: rilski.com

На 21 април 2023 г. в УМБАЛ "Св. Иван Рилски" започва кампания за безплатни прегледи за пациенти с напреднал Паркинсон. За тях не се изисква направление от личен лекар. Целта на прегледите, които се организират от Клиниката по неврохирургия, е пациентите да бъдат консултирани относно метода "дълбока мозъчна стимулация" (ДМС). Това е най-съвременната процедура за забавяне на болестта, когато лекарствата вече не помагат. Доц. д-р Красимир Минкин, неврохирург в клиниката по Неврохирургия в УМБАЛ "Свети Иван Рилски" разказа подробности пред Радио София.

По думите му регистрираните в базата данни на НЗОК с болестта са около 12 хиляди, но вероятно броят им е по-голям, а по-често засегнати са мъжете. Болестта най-често се проявява при възрастни хора, макар че има изключения, а средната възраст на появата й е около 60-65 години. Болни от Паркинсон са около 1% от хората на възраст над 60 години, а "ранната диагностика на теория е възможна, но тя не допринася с нещо", споделя доц. д-р Минкин.

"При паркинсоновата болест, която е невродегенеративно заболяване, при което определена част от мозъка много бързо старее няма толкова голяма стойност ранното откриване, тъй като няма измислен лек за Паркинсона. С медикаментите ние можем да подобрим симптомите или с това, което ние правим от около 10 години в България, а иначе в света се прави от около 30 години с дълбока мозъчна стимулация. С това можем да подобрим значително живота, когато спрат да действат медикаментите. Но и устройствата и лекарствата не са променящи хода на заболяването.Те подобряват живота, но не лекуват процеса на невродегенерация, който е започнал", поясни той.

Основният метод за диагностика на болестта е чрез изотопно изследване, при което се наблюдава прихващането на допамин, което е характерно за заболяването.

"Дълбоката мозъчна стимулация е нещо като пейсмейкър на мозъка. Това е метод, чрез който опитваме със стимулация на определени ядра в мозъка да възстановим равновесието в него", сподели специалистът. По думите му този метод се смята за най-ефективен в света и е най-често използван при напреднала паркинсонова болест.

НЗОК напълно покрива устройствата при пациенти с напреднала паркинсонова болест след петата година, но те не трябва да са по-възрастни от 75 години. Причината за това е, че след 75-та година значително се увеличават рисковете от мозъчната интервенция, отбеляза доц. д-р Минкин.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Адв. Адела Качаунова: Семействата от постройките в "Захарна фабрика" не трябва да бъдат разделяни

Над 80 души от останалите без дом след разрушаването на незаконните постройки в "Захарна фабрика“ са в центрове за временно настаняване. Само 14 са отказали жилище. България трябва да носи отговорност за действията на конкретни длъжностни лица, коментира пред Радио София адв. Адела Качаунова - съпредседател на Българския хелзинкски комитет...

публикувано на 05.05.25 в 10:53
Премахване на незаконните постройки в столичния квартал

Изтича крайният срок за настаняване на хората от разрушените постройки в "Захарна фабрика"

Днес изтича крайният срок, в който Столичната община трябва да намери дом на хората от разрушените постройки в "Захарна фабрика", който беше постановен от Европейския съд по правата на човека. Към днешната дата Столичната община трябва да е намерила близо 100 места за настаняване на хората от съборените постройки. Оказва се, че те няма как да..

публикувано на 05.05.25 в 09:33

Православната църква почита паметта на света мъченица Ирина

На 5 май Българската православна църква почита паметта на света мъченица Ирина, която била много почитана в древна Византия. Известна е с това, че е защитавала вярата и пред баща си, и пред управници, за което понасяла наказания, но всеки път Ангел Божий я е спасявал и освобождавал. Днес името Ирина име е едно от най- популярните и..

публикувано на 05.05.25 в 08:16

Топло, но дъждовно начало на седмицата

Днес преди обяд ще има разкъсана висока облачност, по-значителна над централните и източните райони. Около и след обяд атмосферата над страната ще се лабилизира, съобщиха от НИМХ. На места в планинските райони, Горнотракийската низина и Предбалкана, а по-късно и в североизточните части от страната ще превали и прегърми. Ще духа слаб до умерен вятър от..

публикувано на 05.05.25 в 06:23
Празник на община Мирково

Традицията, битът и културата се съхраняват в малките населени места

Днес предаването гостува на празника на община Мирково . Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина : "Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е..

публикувано на 04.05.25 в 10:31
Теодор Войников

Софийски разкази - Драски по софийските работи

Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..

публикувано на 03.05.25 в 16:00
къщата на Дебелянов днес

Историята оживява - архитект Вельо Дебелянов

Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..

публикувано на 03.05.25 в 15:00