Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ние сме Земята" - 3 изложби с 20 визуални аларми по еко проблеми

Бодиарт върху популярни хора адресира опасности за планетата

"Това, което хората правим на Земята, рано или късно се връща към нас и ние трябва да го осъзнаем". Така визуалният артист Радослава Боор описа първоначалната си идея зад проекта "Ние сме Земята" ("We are Earth") в разговор за "Късното шоу" по Радио София.

В "Ние сме Земята" художничката представя двайсет визии, които обръщат внимание върху важни екологични проблеми. Визиите, реализирани съвместно с фотографа Милош Нешич, представляват интересно съчетание от бодиарт върху лицата на различни хора, фотография и плакат.

Първата визия от серията се ражда като реакция на горските пожари в Амазония през 2019 г. Тогава Радослава Боор рисува върху собственото си лице Земята, а косата на художничката символизира огньовете на нашата планета.



"Колкото повече визии правя, толкова повече задълбавам в проблеми, които не са толкова разпространени като информация сред хората", разказа за творческия си процес авторката на проекта. 

Като идейни съмишленици и участници в него чрез лицата си, върху които Радослава Боор претворява опасностите за нашия общ планетарен дом, се включват Лили Гелева, Мария Силвестър, Магдалена Малеева, Манол Пейков, Деси Стоянова, Даниел Ненчев и други популярни личности.

Какви лични мотивации са споделили хората, участвали в "Ние сме Земята"? Какви са били любопитните моменти от творческата работа с тях? Кои конкретни проблеми адресира проектът и как да се включим активно в каузата по опазването на природата? Отговори на тези и други въпроси чуйте в интересния разговор с Радослава Боор:




Изложбата "Ние сме Земята" ще бъде открита в софийската галерия "Vivacom Art Hall Оborishte 5" на 22 април - Деня на Земята. Експозицията ще бъде там до 5 май, след което ще бъде представена и в Прага, както и в Сградата на Европейската комисия в Брюксел.
По публикацията работи: Виктор Чулев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54