Празнична седмица (от 24.04. до 28.04) с представления са подготвили артистите от Арт сцена на Шипка за своите зрители по повод 30-годишния си юбилей.
"Тази седмица ще започне с пиесата на Яна Добрева "Драскотини от дъжда" - наш премиерен спектакъл, който е подготвен специално за нашата 30-годишнина. След това, на следващата сутрин - 25-и, вторник, от 11 ч. предлагаме за децата нашия чудесен спектакъл, който много обичаме и играем повече от 11 сезона - "Любовта към трите портокала" по сценарий на Карло Гоци в стил комедиа дел'арте" - разказа пред БНР-Радио София Милена Червенкова (◄), основател на театъра.
В следващите няколко дни публиката ще може да се наслади на "Финита ли комедия", "Принцесата и свинарят" и "Господин, сеньор, Дон Жуан".
Историята на Арт Театър започва в далечната 1992 година, когато нов директор сваля от репертоара на театъра, в който работи Милена Червенкова, представлението "Пепеляшка", където тя е в главната роля. Милена не се отчайва, а решава да създаде свой частен театър, където сама да взима решения за спектаклите, които се играят.
"Повярвайте ми, аз не бях влизала в сградата на Руския културен център до тогава. Никога", споделя създателката на Арт Театър. След среща с директора на центъра става ясно, че новият софийски театър ще се помещава именно в тази сграда.
За трийсетгодишната си история трупата на театъра гастролира в много градове, включително в Москва, където играе изцяло на руски и в Авиньон, където пък се подготвя на френски език.
През годините в Aрт Театър са работили повече от 70 артисти и режисьорите Бойко Илиев, Съби Събев, Иван Кондов, Надя Асенова, доц. Александър Илиев, Димитър Стоянов, гост-режисьора от ТЮЗ-Москва проф. Александър Великовский, проф. Надежда Сейкова, Явор Костов и др.
До момента са поставени 52 постановки. Общият брой на изиграните спектакли в София, страната и чужбина е 2130.
По повод юбилея след всяко представление за възрастни по време на празничната седмица, зрителите ще могатр да поговорят с артистите на чаша вино.
Повече за историята на Арт Театър чуйте в звуковия файл.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..