Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мечтите могат да се сбъдват

6
Снимка: Виолета Цолова

БНР бе медиен партньор на Пролетните награди за бизнес и туризъмКои са най-успешните, най-иновативните и най-вдъхновяващите компании и марки в страната и кои са отличените със статуетките.

Пръв гост е д-р Орлин Колев, преподавател по конституционно право в ЮФ на СУ, награден в категорията Право, подкатегория Правно образование:

"Висшето образование не е отделен организъм от цялостното състояние на държавата. Благодарение на всеотдайността на колегите, успяваме да се справим със статуквото, с липсите и недостатъците не само от материални ресурси. Иначе образованието е на прилично ниво, поне по право не отстъпваме по нищо на останалите държави. 

Смята се, че студентите не са подготвени за пазара на труда. Мога да кажа, че студентите излизат със сериозен теоретичен и фундаментален набор от знания, но трябва да направим разграничения в коя сфера ще упражняват професията си. В държавната администрация знанията им се сблъскват със статуквото и не могат да ги реализират.

Всяка промяна в нормативната уредба трябва да бъде добре преценена и да има последователност. Всяка теория следва да обслужва обществения интерес."

Д-р Йорданка Господинова е наградена в категорията Медицина, подкатегория Здравословно хранене:

"Основната грешка в начина на мислене на хората, е свързването на празниците с храна и преяждане. Много други неща могат да направят празника ни смислен. Всяка рязка промяна е стрес за организма. Грешка е след прехранване, да се влезе в драстично гладуване. Правилният подход е балансираното хранене.

Получава се разминаване между нашето желание и това, което се случва. Здравословното хранене е много експлоатирано понятие, няма универсално определение. Храненето, което е съобразено с наличните продукти, без да ни затруднява и да стане начин на живот, вкл. спорт, почивка, работа.

Всеки прави собствена компилация, която не дава резултат, ако искаме да се променим. Няма фатални неща. Мечтите могат да се сбъдват."

Наградата в категорията Архитектура и дизайн е за арх. Теодора Джерманова и мецената Христо Киров, собственици на Сити марк арт център – място за култура, театър, изкуство и кино:

"Работим много активно от 1989 и успяхме да оцелеем и да направим бекграунд, който ни позволи да инвестираме в култура. Тези инвестиции се връщат след много години, но резултатите им са видими. Духовното не само оцелява, но ни дава нови пътища. Изкуството събира хората. Приоритет ни е създаването на среда за най-малките. Децата до 3 г. усещат музиката с всичките си сетива. Концертите за бебоци са харесвани и от родители, и от баби и дядовци. Възпитаваме публика, която после отива в големите зали." (Хр.Киров)

"Няма друг начин за справяне с духовната криза, освен развиването на духа. Човек трябва ежедневно да се опитва с малки стъпки да подобрява средата и отношенията си с хората. Това дава увереност у човека. Театърът, киното, книгите - човек рано или късно се обръща към това. Когато едно дете от рано има тази потребност, като възрастен това му помага, това храни душата." (арх.Джерманова)

Организатор на събитието е журналистът и юрист Нина Никол Хамилтън – председател на Балканска медийна асоциация:

"Стана съвсем случайно, говорихме с колеги журналисти, стана дума за награди, където искали "такса награда" - някои били с хиляди. Казах, добре, не може ли да направим събитие с кауза, където да не се плаща!
Категориите тази година бяха 12. Каузата ни е за семейства с репродуктивни проблеми. Ние сме екип, който често работи безвъзмездно. Събират се повече средства, когато идват хора, за да бъдат видяни, това е истината, жалко звучи." 

Д-р Гергана Коларова е изпълнителен директор на Първа АГ болница Света София, наградена в категорията Медицина, победител в подкатегория Болница:

"Болницата ни е на 72 години, предлагаме силно развито отделение по хирургия на млечната жлеза, имаме и ин витро фертилизация като общинска структура, всички подобни са частни.
Българката е много по-образована и информирана, тя винаги има мнение, наша работа е да го вкараме в правилата на добрата медицинска практика. 
Когато започвах работа, първо раждане бе до 28 г., другите ги смятахме за възрастни първескини. Днес икономическата стабилност и самостоятелност на жената след 30-те, я карат да ражда след тази възраст, така е в Европа. В момента във фертилна възраст са по-малко на брой жени. Проблемите във фертилно отношение са 50% на мъжете и 50% на жените. Но с нарастването на възрастта, нарастват и възможните генетични усложнения." 
По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Рождество Христово е!

С тържествени богослужения православната църква празнува Рождество Христово. Според християнското учение - Божият син Исус Христос се е въплътил от Светия Дух и се е родил от Дева Мария заради спасението на човечеството. Рождението му е станало преди повече от 2000 години в пещера до малкия град Витлеем. Рождението на Спасителя на..

публикувано на 25.12.24 в 08:26

Валежи на Коледа - по високите полета от сняг, в останалата част от страната - от дъжд

През следващото денонощие метеорологичната обстановка ще се усложни. С умерен, в Източна България и силен вятър от север-североизток ще нахлува студен въздух, съобщиха от НИМХ. Ще бъде облачно, с почти повсеместни, на места значителни валежи. В Предбалкана и по високите полета от сняг, в останалата част от страната - от дъжд, като със застудяването в..

публикувано на 25.12.24 в 07:35

Бъдни вечер със семейството на Весела Бабинова и Влади Зомбори

Весела Бабинова и Владимир Зомбори са едно от най-обичаните от българската публика артистични семейства. Любимо ястие на актрисата в навечерието на Коледа са сушените чушки с боб. За Зомбори обаче нещата не стоят така "постно". "Той, човекът, винаги е обичал да си хапва месце. Независимо от никой празник на тази планета Земя. Това може да е много..

публикувано на 24.12.24 в 19:05
Независимо от времената, Бъдни вечер продължава да събира семейството

Коледари ни посещават след записване, поздравите ни най-често са дигитални

Дните по Коледа като че останаха най-семейните празници . На Бъдни вечер, независимо от своя ритъм на работа и живот, каквото и да диктува дигиталната трансформация, всеки иска и се събира с най-близките си, със семейството . Раждането на новото Слънце, на младия Бог Исус Христос е хубав повод да се съберем, да се срещнем около постната трапеза..

публикувано на 24.12.24 в 17:05
Доц. Тодор Ялъмов

Конкурс за младежки стартъп насърчава предприемачи, намира им партньори и инвеститори

Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за..

публикувано на 24.12.24 в 15:45
Дядо Коледа

Защо според децата празнуваме Коледа?

Защо празнуваме Коледа? Откъде идва Добрият старец? Защо на Рождество Христово си подаряваме подаръци?  На тези въпроси отговарят децата от столичната 29-а детска градина "Слънце". Чуйте ги.

публикувано на 24.12.24 в 15:23
Снимки: transparency.bg

По-големи общини използват предимствата си за по-добро управление и прозрачност

Асоциация "Прозрачност без граници" ( АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България. В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига..

публикувано на 24.12.24 в 15:10