Шансовете за правителство в това Народно събрание са по-големи, отколкото в предишното – било заради страха на партиите за шести избори, било заради външно-политически натиск за „евроантлантическо“ правителство на фона на войната в Украйна и лъкатушещия в това отношение курс на служебните правителства и т.н.
Въпреки усилията и компромисите, дори и да се състави кабинет, не значи, че той ще бъде стабилен и ще има успех по отношение на кризите.
Това коментира пред БНР-Радио София доц. Иво Инджов, преподавател по политически комуникации във Великотърновския университет:
„Лично аз смятам, че принципите и ценностите трябва да се отстояват докрай. Не знам какви са причините, които тласкат ПП-ДБ да се сближават с ГЕРБ, рискувайки да изгубят електорат при следващи парламентарни избори.
На фона на неяснотите в държавата и приближаващите местни избори, най-добрата игра на ПП-ДБ беше да бъдат конструктивна, но бойка опозиция, да подкрепят всички разумни стъпки и законопроекти, а партия ГЕРБ да бъде оставена да си носи тежкия кръст и да опита да състави правителство.“
Според Инджов, ако още в началото от партията на Борисов бяха предложили експертен състав на правителство - след разговори с БСП, ДПС и ИТН, вече щяхме да виждаме контурите на това правителство.
Анализаторът е на мнение, че с помощта на медии и експерти, малко предварително и изкуствено беше изфабрикувана и наложена в общественото съзнание коалицията ГЕРБ с ПП-ДБ на базата на евроатлантинческата ориентация.
Сега лидерите на „Промяната“ трябва пият кафе със същите хора, срещу които протестираха преди 3 години и чийто модел на управление искаха да разграждат.
Окрилени от протестите, силите на промяната, влезли във властта през 2022 г., положиха усилия и имаха добри заявки и плахи успехи – в идеите за реформа на съдебната система, в социалната политика и т.н., но времето не им стигна, смята още доц. Инджов:
„Със сегашния си колаборационизъм с ГЕРБ, от ПП-ДБ действително пропиляват енергията от протестите. Гражданите - участници в тях, се фрустрират дълбоко и виждат, че накрая политическите лидери действат в разрез и с посланията на протеста, и със собственото си поведение и реторика.
Сядат на една маса с основния политически противник, дори казват: Ние ще направим правителство на малцинството, а вие ще ни контролирате. Това е недопустимо, според мен.“
Сближаването с Борисов ще отнеме правото на ПП-ДБ остро да критикуват корумпираните кметове на ГЕРБ и това да им донесе симпатии и гласове за местните избори, отбеляза още експертът.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..