Състезанието е създадено с идеята да популяризира малко познати места, като планината Чепън до Драгоман, както и колоезденето и бягането, като екологични и здравословни начини на придвижване. Категориите са за възрастни, юноши и деца и всеки желаещ може да се включи без да има особена подготовка. Дистанциите са с различна дължина, като за най-тренираните са маратонските трасета от 40 км. Всеки участник трябва да притежава лична екипировка, като това фигурира в общите условия за записване:
"За колоездачите задължителна е каската, задължително е да има канче за вода, защото това е много важна част. Хидратацията е нещо, което е важно не само за обикновения човек, но и за хора, които спортуват. На подкрепителните пунктове те имат възможност да си сипят вода, като това е невъзможно без собствен съд", поясни Стоева.
Велосипедистите при авария могат да сервизират велосипедите си в изградените за целта пунктове.
Каузата, която състезанието ще подкрепи е:
"Тази година отново се концентрираме върху вековните дървета, чието опазване популяризирахме преди две години. Това е една инициатива на Сдружение за дива природа "Балкани" и Асоциацията на парковете в България, която цели да покаже на обществеността, че вековните дървета трябва да бъдат съхранени. Има редица фактори, които все повече ги застрашават - урбанизацията, замърсяването, дори ако щете все-повече частни имоти не обръщат внимание на дърветата. А те са белите дробове и на града и на природата", каза Стоева.
Идеята за опазването им вече е придобила дигитализиран вид и най-после има работещо приложение за смартфон. То дава възможност, когато човек види дърво с вековна история да го въведе в регистър чрез заснемане и картиране посредством приложението. Миналата година е стартирала и инициатива по опръстеняването на птици с цел те да бъдат изследвани. В рамките на състезанието се продават бъфове и канчета, които са рисувани от художничката София Попйорданова, като голяма част от средствата ще бъдат заделени за тези каузи.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..
Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..
Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..
Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда. Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...
Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..
Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..
“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..