С Енчо Господинов - журналист, директор на Червения кръст в Женева, в Международния ден на джаза, говорим за току-що напусналия ни на 96 годишна възраст Хари Белафонте:
"Не са много в най-новата история личности като Хари Белафонте. С какво хората могат да го запомнят? Вероятно, най-успешният афро-американски певец на своята епоха. Беше боготворен и от обикновените хора, и от интелектуалците. Нито един от американските президенти не му се разсърди. Имаше най-смислена жизнена кауза и беше щастлив човек. Срещал съм го и в "Блу ноут", и в ООН. Лицето му имаше силно излъчване. Между 2000 и 2010, заедно с Кофи Анан, бяха най-харесваните от хилядите жени, работещи в ООН.
Видях го за пръв път в 1987, бях сравнително млад репортер в "Поглед". Тогава го видях да пее джаз с калипсо в "Блу ноут", там го гледаше приятелят му Сидни Поатие. Пишат, че успешно е сгодил политиката и музиката, както и различни жанрове като джаз, реге, калипсо. Излъчваше елегантност и финес, нищо, че гласът му не бе силен. Пееше както дишаше, като запееше, всичко замираше. С появяването му в ООН, всички се обръщаха да го видят.
Може би щастието да има кауза в живота и талант, който да разцъфне - затова Белафонте е живял дълго и смислено. Никога не съм го виждал с тъжно изражение. Винаги излъчваше оптимизъм и журналистите много го обичаха. На колежка от ВВС дори изпя отговора си на неин въпрос.
Случайно попада в театър за афроамериканска култура, но не е бил уверен в академичните си познания и кара курс заедно с Марлон Брандо. За да го плати, започва да пее, харесва се все повече и повече. След излизането на "Матилда", за нула време продава албум в над един милион копия. След това оглавява и класации във Великобритания. Имал е и радиопредавания, бил е и ТВ водещ. Сближава се и с Мартин Лутър Кинг. "Пол Робсън ми даде гръбнак, а Мартин Лутър Кинг ми даде душа" - казваше Белафонте.
Хари Белафонте даде идеята за големия концерт, негова е мобилизацията на големите звезди да изпеят "We Are the World". (Спонтанният трибют на артистите към Хари - тук, б.р.). Концертът бе гледан от 40% от населението на планетата. След обаждане на Хари започват да валят по 300$ в секунда, концертът завършва с над 300 милиона долара, част от парите дойдоха в МЧК в Женева. Тогава работех в Етиопия, наоколо имаше повече лешояди отколкото живи хора. Мога да кажа, че 90% от парите отидоха по предназначение и много етиопци и еритрейци са живи с парите от този концерт.
Благодарение на Хари Белафонте, звезди, които иначе не биха пяли заедно, се качват на една сцена. Той лансира и Мириам Макеба ("Малайка", б.р.), после и Анжелик Киджо. От рано завладява медиите, скарванията му с някои президенти му носят огромна популярност. Дори и Боб Дилан е бил силно повлиян от гражданските акции на Хари Белафонте."
Течовете по водопреносната мрежа се плащат от потребителите, грешките в разпределянето на сметките за топла вода и парно, също са за сметка на крайния потребител. Прекалено силното или пък неадекватно ниското напрежение, което подават електроразпределителните дружества към домовете на хората поврежда електроуредите. В повечето случаи..
Днес ще бъде предимно слънчево, с разкъсана средна и висока облачност над Западна България. Преди обяд над източните райони облачността все още ще е значителна, но и там след обяд ще се разкъса и намалее до предимно слънчево, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Източна България до умерен вятър от изток-североизток. Максималните..
Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..
Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..
Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..