Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В галерия "График Арт" до 14 май

Изложба по повод 100 години от рождението на Юли Минчев

Проф. Десислава Минчева

Както знаем, изкуството въздейства върху сетивата и емоциите. Такова е и графичното изобразително изкуство. За един безспорен класик в областта на графиката е разговорът в предаването "Радиокафе"  с професор Десислава Минчева, която организира изложба по повод 100 години от рождението на своя баща, уникалният български художник Юли Минчев.

Юбилейната експозиция бе открита на 19 април 2023 г. и показва от най-ранните до последните творчески периоди на художника. Юли Минчев завършва "Графика" при проф. Веселин Стайков, а специалност "Илюстрация" при проф Илия Бешков в Художествената академия

"Той преминава през много и различни творчески периоди и хората са много изненадани, особено от първите му неща, защото той е по-известен с последните си графики, които са по-синтетични, по-декоративни, абстрактни. В нашето семейство, той беше най-модерният художник въпреки, че беше най-възрастният. Беше и най-умерен – в разбиранията си, в поведението си", разказва проф. Минчева. Тя разкри, че началните му рисунки са изключителни и затова оставя хората да ги видят. 

"Това са рисунки, които вече много трудно някой прави и би правил, те са от всичките му пътувания, а той пътуваше доста. Сред тях има от Монголия, която той смяташе за най-прекрасната страна на света – рисунки правени на място, от Индия, Русия, Китай, включително – с туш и перо. Сядаш на една ливада и рисуваш", разказва тя. 

По думите й в по-късен етап той започва да прави графика, изцяло работи линогравюра – гравюра върху линолеум. "Много трудна техника, която дава различен поглед върху изображението, с помощта на огледален образ", поясни проф. Минчева.

Тя уточни, че технологично това не е сложна техника, но техническото овладяване на този образ е уникално. Хората малко подценяват графиката, каза още тя.

Последната самостоятелна изложба на Юли Минчев е била през 1997 година.

Елементът на уникалност в неговата творческа дейност се състои в това, че близките му не са запознати с това, което той твори. 

"Никога не ни е показвал абсолютно нищо от това, което прави, до момента на изложбата", твърди проф. Десислава Минчева. По нейните думи едва тогава те са виждали това, което той е сътворявал с годините.

Казват, че най-добрите графици са били и илюстратори. Професор Юли Минчев е бил главен художник на престижното за времето си издателство "Отечество", работил е по оформлението на списания и комикси, оформител е на прочутото списание "Антени", член на дружеството "Приятели на Индия", съставител и оформител на двутомния албум "Войните на България".

От разказа на проф. Минчева разбираме, че художникът е правел илюстрациите съвместно със съпругата си. 

"Това наистина беше голяма част от техния общ живот. Те винаги двамата ги правеха, като Илф и Петров – той ги измисляше композиционно, а тя с туша и перото, температа ги довършва", казва тя. И допълва, че този творчески период обхваща предимно 60-те и 70-те години. "Някои от тези илюстрации аз пазя, но други са останали по издателствата", твърди тя.

Творческата линия във фамилия Минчеви продължава и днес.

Чуйте още от разказа на дъщерята на художника Юли Минчев – проф. Десислава Минчева в разговора на Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Стоянов в розоварната си

В Буново по розобер

Гостуваме на Буново, където преди много години са засадени първите роза дамасцена, а първи пред микрофоните ни е Владимир Стоянов - Председател на УС на Сдружение „Българска розова долина“, от чиято розоварна излъчваме: "Тук е изключително красиво и спокойно, всички сме роднини, Петровския род е най-големият. Хората са дружелюбни. Всеки ще те спре и..

публикувано на 02.06.24 в 10:13

Историята оживява - Трактатът на Петър Богдан

Петър Богдан съставя първият исторически трактат в новата история на България. Той носи заглавието “За древността на бащината земя и за българските дела”. Годината е 1667. Говорим в детайли за изключителната личност на Петър Богдан и неговият основополагащ трактат с д оцент Василев, преподавател по класически езици към Софийския университет..

публикувано на 01.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Биографията на Алеко Константинов

Разговорът е с изкуствоведа Иво Милев, автор на книгата “Алеко Константинов - Das Wunderkind”: "Алеко Константинов е част от една моя стратегия за биографии. Задачата ми е да изведа една друга линия. От 90-те се забелязва нарастваща тенденция на "херменевтика на подозрението". Има опити да се демистифицира Алеко Константинов. Той е един от..

публикувано на 01.06.24 в 15:00
Лобното място на Дилинджър

Адресите на любовта - Гангстерска афера - Анна Акълиева

Българска любовница предава гангстера Дилинджър на ФБР Добричлийката Анна Акълиева, известна в САЩ под името Анна Сейдж издава обявеният за национално издирване Джон Дилинджър и прибира наградата за главата му. Един от най-известните гангстери от 30-те години на ХХ век е извършил 66 обира на банки, а бягството му от непристъпен..

публикувано на 01.06.24 в 14:00

Шевицата говори

Фестивалът "Българите, кои сме ние"  в град Сливница, е с  деца и младежи на възраст от осем до 29 години, разделени в категории.  Фестивалът съдържа конкурсна програма, майсторски класове и работилница с лектори от страната и чужбина. Подробности от  организатора: Маргарита Божкова: "Това е труд на децата от сценария до реализирането му. Има..

публикувано на 01.06.24 в 12:00

Лято, кукли и приятели

На 1 юни в 10:30 предстои откриването на шестото издание на  Международния театрален фестивал „Лято, кукли и приятели“ в парк „Асеневци“ на откритата сцена „Арт лято“ до Художествена галерия „Борис Денев“. Събитието ще продължи през трите летни месеца до 31 август, когато ще се връчи и Наградата на публиката. Веднага след официалното откриване,..

публикувано на 01.06.24 в 11:35
Камелия Тодорова - психолог

Да се грижим за детето в себе си

Как да оставим децата да бъдат по-дълго време деца – интервю с психолога  Камелия Тодорова , психотерапевт от “Психологическо консултиране За мен”: "Много от нашите реакции са на базата на това, което сме били като деца. Да се грижим за детето в себе си! Всяко представяне на детето родителят го носи върху себе си. Друг е въпросът, че животът..

публикувано на 01.06.24 в 10:20