Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ръст на културния туризъм у нас

Снимка: БГНЕС

По темата за туристическия сезон, който ни очаква през лятото, както и за предстоящият 6 май, Гергьовден, къде бихме могли да отидем в случай, че нямаме предварителна резервация - разговор с доц. Румен Драганов, директор на Института за анализи и прогнози в туризма.

"В момента в интернет има огромно предлагане в съседни страни – Гърция, Турция, Северна Македония, както и за страни от Европейския съюз и от света", увери доц. Драганов.

Той уточни, че предпочитанията към дестинациите се определят от културните интереси на хората, но няма масовост в някаква посока.

Става ли по-популярен градският туризъм?

"Имаме германски туристи, дошли групово да разглеждат изложби", даде пример той. И допълни: 

"Това се нарича туризъм в градска историческа среда, когато едни хора идват да се видят с други, които имат културни интереси. Пътуване към определени събирателни точки в градска среда, също е вид пътуване", посочи той. 

"Докато в минали години туристи са питали къде е пъбът, днес събирателни точки за определени туристи се оказват галерии, изложби, събития свързани с музиката и тук нещата не опират до нищо друго, освен приятните контакти и разговори, които водят помежду си", каза още доц. Драганов.

Летният сезон и предпочитаните морски дестинации:

"Хората които пътуват – пътуват. Те не се ограничават с 1 дестинация един път. Годината има 52 седмици. В годишен план се реализират 21 милиона пътувания на българи в България, имаме 3 милиона активно пътуващи, които пътуват по 5-6 пъти", твърди той.

Чуйте още подробности по темата от разговора на Лъчезар Христов с доц. Румен Драганов.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Белстойнев

Историята оживява - Георги Белстойнев

Георги Белстойнев, освен самоковски художник, е първият уредник на музея на Димчо Дебелянов в Копривщица. С помощта на уредника на самоковския музей Любомир Николов. Слушаме Елена Белстойнова, дъщеря на художника: "Той рисува своите чувства към обикновения човек. Не знам да е правил опити в модерните течения. Остана верен на красивото в природата и у..

публикувано на 29.11.25 в 15:00

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 29.11.25 в 14:00

Облачно с валежи от дъжд над по-голямата част от страната

През следващото денонощие ще се задържи облачно. Почти в цялата страна ще вали дъжд, съобщиха от НИМХ. Обилни и продължителни ще са валежите в западните, южните и централните части от страната. На места и в Източна България ще вали дъжд, придружен с гръмотевици. В повечето райони ще духа умерен източен вятър. Минималните температури ще бъдат между 4° и..

публикувано на 28.11.25 в 06:35
Доц. Иво Инджов

"Форум", 27.11.25: Протестът беше масов, емоционален, успешен

В деня на представянето на книгата "Литературната журналистика в България" , във "Форум" като коментатор гостува един от авторите в изданието – политологът доц. Иво Инджов . Водещият Лъчезар Христов предложи темите, а доц. Инджов прие и разсъждава по: Блокада на парламента и кратки сблъсъци с полицията. Хиляди протестираха срещу Бюджет..

публикувано на 27.11.25 в 18:25

От "Софийска вода" очакват 95% изпълнение на инвестиционната си програма за 2025 г.

Актуалната ситуация във ВиК сектора; приоритетите за следващия бизнес план на "Софийска вода", планираните инвестиции с акцент върху развитието на проекта за мини ВЕЦ-ове в столицата и как въвеждането на еврото в България ще се отрази на клиентите – тези теми бяха дискутирани в годишната среща разговор с мениджмънта на компанията...

публикувано на 27.11.25 в 16:47

Обществото се тревожи от насилието над/сред деца, но не подкрепя достатъчно

"Нашите деца, нашата отговорност: (не)поправимото в очакване на работещи решения." Под този наслов фондация "Лъчезар Цоцорков" представи данни от национално представително проучване за нагласите на българите към насилието над и сред децата . Целта на инициативата е провеждане на дългосрочна информационна кампания, посветена на преодоляването..

публикувано на 27.11.25 в 15:35
Проф. Любомир Стойков с наградата

Академията за мода в трескава подготовка за годишните награди "Златна игла"

На 1 декември Академията за мода ще връчи годишните си награди "Златна игла", с които отличава най-добрите български дизайнери и модни творци, както и най-добрите постижения на световни имена в лайфстайла и модния бизнес. “Естествено, че вълненията (за гала вечерта) продължават. Те няма да спрат и след като мине кулминацията по награждаването, тъй..

публикувано на 27.11.25 в 14:54