Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Панацея ли са частните уроци?

Задължителни ли са преди матурите?

Снимка: Радио София

Мисия възможна или мисия невъзможна остава кандидатстването за елитните гимназии без частни уроци? Яна Алексиева, психолог и изп. директор на Асоциация "Родители" разказа подробности пред Радио София. Между 7 и 9 хиляди лева струват частните уроци на седмокласник, за да може да влезе в мечтаното престижно учебно заведение. Това сочат сметките на родителите в навечерието на матурите. По думите на Алексиева частните уроци не са амбиция на родителите, нито надграждане, а за съжаление една норма, която се е превърнала в традиция.

"Не се говори защо всъщност има нужда от частни уроци, въобще има ли нужда от частни уроци и дали това не е огромен симптом на една не много здрава образователна система. Аз разбирам всеки един родител, който в навечерието на 5-6 клас започва да се тревожи и тази тревога става все по-голяма и по-голяма до момента, в който дойде някъде шести и началото на седми клас, и под натиска в повечето случаи на цялата среда избира формата на частни уроци", сподели Алексиева.

Тя добави, че освен, че сумата е голяма, това е изключително натоварване за децата, като за частните уроци има нужда от преосмисляне на образователната система. По думите й частните уроци и стресът около тях са симптом на големите градове.

"Силно вярвам, че всяко дете, което бъде подкрепено има своя шанс да се справи. Но това не означава, че всички накрая трябва да теглим чертата и да сме отличници по математика и български. Всеки един от нас има своите умения. Пети и седми клас превръщат децата в това, че от една страна им казваме, че искаме те да са всестранно развити, изключително мотивирани и учещи по всички предмети, а в същото време ние, възрастните започваме лека полека да ги тласкаме към математиката и българския", отбеляза психологът.

Относно прекомерните родителски амбиции и дали те не провалят децата, Алексиева посочи, че няма еднозначен отговор:

"Не мисля, че е добре или пък да вкарваме вина като казваме, че този родител е много амбициозен, пък оня въобще не се грижи за детето си, както и този учител става, пък онзи не става. За нас в работата ни е доказано, че ако едно дете върви по една линия на развитието си и родителят му е наистина прекалено амбициозен, наистина прекалено много не му дава въздух, тук идва ролята и мястото на учителя".

Тя каза, че много често в седми клас децата много често хем са объркани, хем имат идеи какво им се учи и подчерта, че много важно е последователното учене за да няма пропуски.

"Всеки родител може да отвори сайта на всяко едно училище, или пък да отиде на жива среща. Да поразпита, да види, дори да си направи труда да прегледа учебния план от 8-и до 12-и клас и да види какво ще учат. Да прецени, дали на това дете чак толкова елитното училище покрива неговите стандарти, или и съседното, което е по-спокойно също отговаря", отбеляза Алексиева. Тя посъветва родителите освен със своите деца да разговарят и с учителите.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязаха 120-годишнината на музейното дело в Етрополе

С научна конференция днес бе отбелязана 120-годишнината на музейно дело в Етрополе. В нея специалисти, историци, университетски учени изнесоха интересни доклади и презентации, свързани с миналото на този край, присъствието на града в османски документи, образованието и архитектурното и културно-историческо наследство, разказа пред..

публикувано на 12.12.24 в 18:47

"Форум", 12.12.24: Не всеки контрол трябва да отпадне

Тазседмичните участници във "Форум" се спряха и дискутираха по горещата новина Шенген вдига бариерите и пред българи и румънци. За къде пътуваме? Какви са пътищата ни до съседните страни? Колко десетилетия ще строим магистрали? както и по не по-малко важните теми: Какво правим през/със свободното време на децата ? Защо (освен..

публикувано на 12.12.24 в 18:10

Калки и Мартина във вихъра на музикална Коледа

На 15 декември, от 12.00 часа, в залата на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" ще се състои концерт-матине на Панчо Владигеров-внук и Kalki's family. Коцето Калки и съпругата му, пианистката Мартина Табакова, гостуваха в "Радиокафе“, за да споделят за проектите си. "Тази година беше доста наситена със събития, посветени на..

публикувано на 12.12.24 в 17:15

За 4 г. онлайн пазарът у нас се е удвоил, през 2024-та надхвърли 2,3 млрд. евро

През 2024 г. онлайн търговията у нас бележи ръст от 20% и надхвърля 2,3 милиарда евро . За период от 4 години - от 2020 до 2023-та, обемът на пазара е удвоен . В кампанията "Черен петък" през ноември са извършени покупки за 500 млн. лв . Триста милиона от тях са платени само за три дни (15-17 ноември). Това съобщи пред БНР-Радио..

публикувано на 12.12.24 в 16:40

Община Челопеч посреща Коледа с нов електромобил, светеща елха и тържества

Дни преди Коледно-новогодишните празници, от община Челопеч са зарадваха на  своеобразен подарък - чисто нов електромобил по проект на Националния доверителен еко фонд. Електрическия автомобил ще се използва за следните дейности: Разнасяне на храни, материали и извършване на услуги за хора в затруднено материално положение;..

публикувано на 12.12.24 в 16:25

Велоалеите в София на фокус в новосъздадената работна група към Транспортната комисия в СОС

Велосипедна работната група е създадена към Транспортната комисия в Столичния общински съвет през изминалото лято. Тя играе координационна роля между различните дирекции в Столичната община и велосипедната общност, каза пред Радио София Радостина Петрова - експерт към Транспортната комисия. "Говорим си за проектната готовност на нещата, които..

публикувано на 12.12.24 в 15:55

Зимните ни курорти очакват силен сезон, връщането на ДДС ще се отрази на цените

Ски легендите Михаел Валхофер и Марк Жирардели идват за откриването на сезона в Банско на 14 декември , съобщи пред БНР-Радио София Иван Обрейков – маркетинг директор на концесионера на ски зоната в курорта. В програмата тази събота е предвиден и концерт на Дара. Хубавата снежна покривка отвори ски зоната още в началото на декември...

публикувано на 12.12.24 в 15:17