Националният литературен музей (НЛМ) обяви конкурс за млади поети "Владимир Башев". В предаването "Радиокафе" гостува Атанас Капралов – поет, публицист и директор на Националния литературен музей. Заради своя принос в опазването и развитието на тази институция през февруари тази година бе удостоен с медал "За хората с добри сърца". Наградата му бе връчена в къща-музей "Пейо Яворов", град Чирпан от д-р Георги Найденов в присъствието на фондация "Помогни на нуждаещите се" и общественици от Пловдив.
Наскоро той се завърна от Хасково, където се проведе инициатива за отбелязването на 130 години от рождението на Елисавета Багряна.
"В Хасково се провеждат традиционните дни "Южна пролет" – започнат ли те, значи започва и пролетта“, поясни Капралов и сподели, че този празник на литературата и поезията го е вълнувал още от ученическите му години.
"Тогава се събираха по-големи от мен поети, за първи път се озвучаваха имена от нашата литература, а на мен ми беше наистина интересно дали тези имена за в бъдеще ще станат наистина класици", разказа той и допълни, че за негова радост това наистина се е случвало.
В Хасково за първи път се среща с поети като Борис Христов, Владимир Попов, Таньо Клисуров и други.
"Тогава те бяха съвсем млади, идваха за първи път в този град, а днес знаете, са вече утвърдени имена в нашата литература", посочи още Капралов.
За празника с днешна дата той разкри, че:
"По инициатива на Националния литературен музей са представили грандамата на българската поезия Елисавета Багряна със специална изложба посветена на нея, към която имаше и продължава да има интерес. Тя ще бъде в Хасково до 18 май", сподели Атанас Капралов.
Той изрази увереност, че и сред днешните млади имена на поети, ще се утвърдят такива които ще осветляват пътя на българското слово в бъдеще.
В момента паралелно се провежда конкурс за наградата "Владимир Башев", която Националният литературен музей присъжда на млади автори до 32-годишна възраст.
"Ние събираме в момента книгите от млади автори, които до 15 септември могат да изпращат на адреса на НЛМ", посочи Капралов.
Творбите ще бъдат и оценени от персонално жури с председател писателят Георги Константинов и членове: Атанас Капралов - като директор на музея, Мариана Кирова - уредник на литературния кабинет "Владимир Башев" и още няколко специално поканени членове, които ще присъдят наградата. Тя се дава на всеки 2 години.
Досега са я получавали лауреати като Кольо Колев, Иван Ланджев, Росен Карамфилов, Калин Донков, Добромир Тонев и други.
Чуйте още подробности в разговора на Гергана Пейкова, за да разберете още за инициативите на музея.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..