Дори и да нямат проблем, първото посещение при ортодонт на едно дете може да стане, когато то е на 3 години, да се съчетае с преглед при стоматолог.
Родителите все по-често отиват навреме при такъв специалист.
Това отбеляза пред БНР-Радио София д-р Галина Белева (▼) – ортодонт с 15-годишна практика, трикратен носител на наградата „Най-добър ортодонтски случай“ в конкурса „Усмивка на годината“.
Най-честите проблеми при децата са свързани с къси юздички на езика (това затруднява проговарянето), изместване на челюстта настрани или напред,
„Във всеки етап от живота на детето има фактори, които да предизвикат зъбно-челюстна деформация. С порастването роля играят и вредните навици - смучене на палец, гризане на нокти, устно дишане заради чести инфекции на горните дихателни пътища или алергии – обясни д-р Белева, но подчерта, че за ортодонтско лечение няма ограничение на възрастта. Тютюнопушене или прием на медикаменти могат също да увредят зъбодържащия апарат. Има ограничаващи фактори за лечение при възрастни, но те са малко. – Трябва да се спазват определени правила, да се грижим добре за оралното си здраве. Иначе можем да преместим зъбите и на 8, и на 88 години.“
По думите на д-р Белева, мит е че брекетите водят до кариес. Хигиената обаче е от съществено значение. Зъбите трябва да се мият добре, да не остава храна около самите брекети.
Специалистът препоръчва ранното ортодонтско лечение. Тя прилага брекети при случаи на деца на 7 до 10 години. Тогава не е рано, няма никаква опасност за зъбите.
„Брекетите бързо подреждат зъбите, намират място в редиците им, моделират челюстите и подготвят зъбните дъги да пораснат останалите 16 постоянни зъби. Ранните действия ни се отплащат многократно в тийнейджърската възраст.“
Оказва се, че не е мит връзката на стойката на човек, гръбначния му стълб и състоянието на челюстите, неговата захапка, разясни още д-р Белева.
Затова често ортодонтите работят в тясна взаимовръзка с други специалисти – УНГ, ортопеди, логопеди и остеопати.
Според нея ортодонтско лечение не е естетическа приумица, а част от нашето здраве.
Чуйте разговора на Катя Василева.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..