Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди 13-тото издание на Софийския фестивал на науката:

Как красивата наука развива критичното мислене?

Програмният директор на фестивала Ивайло Славов и биологът д-р Виолета Желязкова – за удоволствието и ползите от досега с научното познание

Виолета Желязкова и Ивайло Славов
Снимка: Даниел Ненчев

Над 150 събития и повече от 120 утвърдени и млади учени, иноватори, изследователи, комуникатори на науката и творци очакват посетителите на тазгодишния Софийски фестивал на науката (11-14 май). Това е 13-тото издание на фестивала, който и този път ще се проведе в София Тех Парк. Организатор е фондация "Красива наука", а основен партньор е Министерството на образованието и науката.  

За да разкажат повече за фестивала, гости в "Късното шоу" по Радио София бяха програмният директор Ивайло Славов и талантливият учен д-р Виолета Желязкова – главен асистент в Националния природонаучен музей при БАН, изследовател на пещери и прилепи.

Двамата поставиха ударение върху важната роля на науката за развитието на критичното мислене и като противодействие на манипулациите, псевдонауката и конспиративните теории, които насаждат страхове. 

"Нормално е хората да имат страхове и да са объркани. Но Фестивалът на науката е един страхотен форум, където те могат да адресират точно тези страхове. Не някой да ги убеди заради авторитета си, че нещо е така, а да бъдат разгледани фактите. Хората да бъдат стимулирани да мислят", коментира д-р Желязкова.

Тази значима задача изисква науката да търси подкрепа във връзката си с изкуството. "Учените, за да могат да обяснят по-добре сложните научни концепции, трябва да използват похвати от изкуството. Истории, внушителни изображения, които да казват почти толкова, колкото казаното с думи или формули", подчерта Ивайло Славов.

От разговора ще разберете: Кои са акцентите в програмата на фестивала? С кои популярни творци и учени ще могат да се срещнат гостите на научния празник? С какво научната книжарница ще изненада читателите този път?

Както и: Как да приобщим децата към науката? Как се промотира рационалното и логично мислене? Как да говорим с хората, които не се доверяват на фактите и научните аргументи? Как науката и изкуството се вдъхновяват взаимно?

Отговорите на тези и други въпроси – в звуковия файл:

По публикацията работи: Виктор Чулев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "Оборище" готвят протест в защита на зам.-кмета Божидар Емануилов

Стоян Михалев се оттегля за 3 седмици. След масовото недоволство, което предизвика смяната на зам.-кмет в столичния район "Оборище", представители на протестиращите граждани се срещнаха с районния кмет Георги Кузмов, Божидар Емануилов, Стоян Михалев и представители от ДСБ. В "Оборище" готвят протест в защита на зам.-кмета Божидар Емануилов. На срещата от..

публикувано на 11.04.25 в 16:50
Снимка от протест срещу безумията по пътищата на 08.07.2024 г. в памет на Ани и Явор и всички погубени животи на пътя

"България няма деца за убиване" утре пред сградата на Министерския съвет

Утре (12 април 2025 г.), в София ще се проведе протест "България няма деца за убиване“. Целта е да се даде гласност на този национален проблем. Протестът се организира от "Заедно срещу безумията по пътищата - Инициативен комитет“, Сдружение "Искаме справедливост и сигурност на пътя" и др. Те отново ще отправят искания за безопасност на пътя и..

публикувано на 11.04.25 в 16:28
Божана Славкова

Божана Славкова, за която поезията и екологията са две страни на една монета

Стихосбирката “Малко жълто топче” - новата книга с поезия от Божана Славкова вече е издадена на български и босненски език от едно хърватско издателство. Дебютната стихосбирка е награда от това, че печели деветия сезон на мащабния международен конкурс “Мили дуели” . Българката преборва над 700 автори за първото място от 104 страни...

публикувано на 11.04.25 в 16:09

Искания на оставки и тежки обвинения в СОС заради боклука на София

Искания на оставки, тежки обвинения и спорове, белязаха извънредното заседание на Столичния общински съвет, свикано по темата с отпадъците. Макар да бяха включени в дневния ред изслушвания на министрите на околната среда и водите, на здравеопазването, директора на СРЗИ, директора на РИОСВ, които да разяснят за смесване на опасни, небитови..

публикувано на 11.04.25 в 15:21
Теодора Георгиева

Първа помощ при бебета и деца

“Първите мерки са най-важни особено при животозастрашаващите състояния и инциденти, на които можем да станем свидетели. Реакцията на околните е много важна, защото това предопределя какви ще са след това резултатите”, казва Теодора Георгиева - лектор в Училище по първа помощ на FirstAidbg. По думите ѝ основната разлика при оказване на първа помощ при..

публикувано на 11.04.25 в 15:10

Администрацията на Тръмп е изправена пред ответна реакция на Китай след наложените мита

Поставянето на пауза на някои въведени от американския президент Доналд Тръмп тарифи, първоначално се прие като позитивна новина, но притесненията от неясната посока на Щатите остават. Фокусът в момента е насочен към Китай. В отговор на тарифите на САЩ, Китай наложи от 84 на 125% мита на всички продукти идващи от Щатите, с което търговската..

публикувано на 11.04.25 в 14:38
Явор Мирянов - от организаторите на инициативата

Български музиканти се обединяват на сцената в помощ на свой колега

Екипът на предаването "Добър вечер, София“ стана съпричастен към благотворителна инициатива, подкрепена от 12 музикални групи, чиито песни звучат много често на честотите на Радио София. Музикантите от "Jin Monic" ,"Soundprophet","Керана и космонавтите","ALI". "PIF",  "Eagle Pos"t. "Floralyn"."Габана", Котарашки, "Таралеща", "Innerglow" ,..

публикувано на 11.04.25 в 14:10