Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди 13-тото издание на Софийския фестивал на науката:

Как красивата наука развива критичното мислене?

Програмният директор на фестивала Ивайло Славов и биологът д-р Виолета Желязкова – за удоволствието и ползите от досега с научното познание

Виолета Желязкова и Ивайло Славов
Снимка: Даниел Ненчев

Над 150 събития и повече от 120 утвърдени и млади учени, иноватори, изследователи, комуникатори на науката и творци очакват посетителите на тазгодишния Софийски фестивал на науката (11-14 май). Това е 13-тото издание на фестивала, който и този път ще се проведе в София Тех Парк. Организатор е фондация "Красива наука", а основен партньор е Министерството на образованието и науката.  

За да разкажат повече за фестивала, гости в "Късното шоу" по Радио София бяха програмният директор Ивайло Славов и талантливият учен д-р Виолета Желязкова – главен асистент в Националния природонаучен музей при БАН, изследовател на пещери и прилепи.

Двамата поставиха ударение върху важната роля на науката за развитието на критичното мислене и като противодействие на манипулациите, псевдонауката и конспиративните теории, които насаждат страхове. 

"Нормално е хората да имат страхове и да са объркани. Но Фестивалът на науката е един страхотен форум, където те могат да адресират точно тези страхове. Не някой да ги убеди заради авторитета си, че нещо е така, а да бъдат разгледани фактите. Хората да бъдат стимулирани да мислят", коментира д-р Желязкова.

Тази значима задача изисква науката да търси подкрепа във връзката си с изкуството. "Учените, за да могат да обяснят по-добре сложните научни концепции, трябва да използват похвати от изкуството. Истории, внушителни изображения, които да казват почти толкова, колкото казаното с думи или формули", подчерта Ивайло Славов.

От разговора ще разберете: Кои са акцентите в програмата на фестивала? С кои популярни творци и учени ще могат да се срещнат гостите на научния празник? С какво научната книжарница ще изненада читателите този път?

Както и: Как да приобщим децата към науката? Как се промотира рационалното и логично мислене? Как да говорим с хората, които не се доверяват на фактите и научните аргументи? Как науката и изкуството се вдъхновяват взаимно?

Отговорите на тези и други въпроси – в звуковия файл:

По публикацията работи: Виктор Чулев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00