Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страните по казуса

Правата на собствениците и екологичните съображения около Боянското блато

Снимка: Ффейсбук група „Да спасим Боянското блато“

Собствениците на имоти, в които попада Боянското блато, в последните дни прокопават незаконен канал за отводняване, сигнализираха природозащитници.

От район „Витоша“ не е издавано разрешение за подобна дейност, а РИОСВ няма как да го разреши, защото в момента е време за миграция и размножаване на защитени видове птици в блатото.

Според хората, обединени във фейсбук групата „Да спасим Боянското блато“, извършени са нарушения по три закона - ЗУТ, ЗООС и ЗБР.

Оттам настояват Басейновата дирекция към МОСВ и Столичната община да завършат започналия вече процес за определяне на блатото като воден обект; Столичния общински съвет да отмени решението си за приемане като дарение на път, преминаващ през блатото и кметът на София да започне процедура по отчуждаване или замяна на имота.

Според адвокат Веселин Тончев последните дни се използва тежка техника в района на блатото. Там се срещат редица защитени видове. Ако не се преустанови разкопаването и строителството на терена, съществува реална опасност екосистемата да бъде нарушена и дори заличена. Появява се и градоустройствен проблем – водата от 10 дка площ ще отиде в домовете, намиращи се на север от Боянското блато.

„Вчера след нашия сигнал на мястото дойдоха от НАГ и констатираха, че строителните дейности се извършват без разрешение, ще се издирват собствениците, за да се връчат предупреждения. Искаме да се ускорят процедурите по регистрация на Боянското блато като воден обект и по обезщетяване на собствениците, както и уреждане като зелена зона.

Кметът на район „Витоша“ Теодор Петков обясни, че по време на вчерашната проверка не е заварена техника. Имало е канавка, която отводнявала блатото.

„Теренът е бил и продължава да бъде частен. Реално в момента собствениците на имота могат да го ограждат и обработват. Басейновата дирекция засега не е издала решение за определяне на блатото като воден обект. По ЗУТ това още не е строеж. По ОУП теренът може да бъде застроен.“

В Обръщение до жителите  на кв. Бояна и м-т. Гърдова глава и до средствата за масово осведомяване собствениците на имота информират подробно с фактите, с които разполагат.  

В него се казва: 

“Имотът, който провокира обществено напрежение, е частна собственост и попада в урбанизирана територия още от 1959 г. Теренът никога не е обявяван за "воден обект", НЕ попада в защитена зона, НЕ попада в защитена територия и НЯМА никакви обстоятелства, които да поставят под съмнение, че става въпрос за Урегулиран поземлен имот (УПИ) .  

В местност "Гърдова глава" през 2006 г. е извършена екологична оценка и е приет Подробен устройствен план (ПУП). Този статут се потвърждава и през 2009 г. с акт на Столичен общински съвет и решение на Министерски съвет.  

Извършените през последните години дейности бяха първоначално блокирани от РИОСВ. В последствие ВСИЧКИ заповеди на тази институция са обявени за НЕПРАВОМЕРНИ на последна съдебна инстанция, като РИОСВ е осъдена да заплати и всички съдебни разноски.  

През цялото време ние сме действали правомерно, в рамките на закона - както за заграждането на имота, така и за заравняването му. 

Относно действията в предходните дни, бихме искали дебело да подчертаем, че те целят единствено и само възстановяването на съществуващия от 1959 г. естествен отводнителен дренаж, за което не е необходимо строително или друго разрешение. С наше съгласие, съседи, които през годините са запушили дренажа се извършва почистване, като общата цел на всички нас е минимизиране на опасностите за живущите и гостите на квартала... 

Изкуственото отместване на фокусът и на сериозността на проблема от екозащитни групи и медии, към птици и земноводни, които се срещат в почти всеки двор в южните райони на София и в парк Витоша, води до сериозни рискове от екологична катастрофа в населената местност.” 

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15