Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Голям образователен форум очерта възможностите за по-добро и достъпно образование

Снимка: Fb/Заедно в час

Най-добрите преподавателски практики за годината бяха отличени на най-големия образователен форум в България, проведен на 29 и 30април 2023 г. в София. 

Целта на форума е подобряване на емоционалната компетентност на учениците, както и обсъждане и развиване на добрите преподавателски практики.

Повече за събитието разказа в предаването "Радиокафе" един от организаторите, експертът от програма "Заедно в час" – Борислава Данева.

"Форумът премина успешно и вълнуващо в присъствието на около 400 човека, учители, директори, хора които се интересуват от образование, представители на наши партньорски организации в неправителствения сектор, публични институции", каза тя.

"Това което чухме и видяхме, е, че хората наистина имат нужда от това пространство за споделяне на опит, за споделяне на добрите примери и възможности", допълни Данева.

По думите й един от обсъжданите важни акценти е важността на това да изграждаме партньорства, за да има едно по-добро и достъпно образование. Тя уточни, че тези партньорства трябва да се случат в по-глобален мащаб, не само между учители и родители, или учители и директорите им, а всички заинтересовани по темата, която касае цялото ни общество.

Друг акцент който тя очерта е даването на повече свобода и овластяване на всички, които работят на терен – учители и директори, които да взимат решения и да създават въз основа на нуждите, в контекста, в който работят.

Нужно е да се изгради среда на доверие към специалистите в сферата на образованието, за да имат те възможност и да бъдат подкрепени да създават и взимат решения, защото те най-добре познават своите ученици, знаят какви методи са работещи за тях и от какво имат нужда, каза още Борислава Данева.

На форума бяха отличени практики оценени от специално жури. Тя акцентира върху 5 от тях:

  • Празникът, моят и на другите – как изграждаме приобщаваща среда в многообразието в едно училище при работа с деца, които са представители на различни етнически групи.
  • Проследяване и саморегулация на ученето от страна на учениците, чрез портфолио по науки.
  • Изграждане на приобщаваща среда – различни подходи при социално-емоционално учене за работа с деца със специални образователни потребности.
  • Как ученици и учители могат осъзнато да проследяват своя напредък, за да стават по-съзнателни и отговорни.
  • Практика свързана с добротворчеството, даряването от страна на учениците, проявяване на отговорно отношение към общността и обществото.

Трябва ли иновативните методи на преподаване, предвид различния начин на възприемане при децата да се въведат в системата на преподаване в училищата?

Според Данева би било добре да се извърши "събиране и анализ на данни", за да стане ясно кои са работещите добри практики, за които може да бъде оказана подкрепа на преподавателите да ги прилагат.

Чуйте още конкретика в разговора на Яна Спиридонова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пиян и дрогиран шофьор предизвика тежка катастрофа в София

Тежка катастрофа е станала късно снощи в София – на кръстовището на бул. "Тодор Александров" и ул. "Опълченска". За инцидента съобщават очевидци на ПТП-то във Facebook групата "Катастрофи в София". На публикувани от тях снимки се вижда, че има обърнат автомобил, който се е забил в метални ограждения. Трима души са ранени, като на..

публикувано на 24.02.25 в 09:36

Временно ограничават движението по магистрала "Тракия" край София

От 9.00 до 12.00 ч. днес, движението между 4-ти и 5-ти километър на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас ще се осъществява в една лента, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Ограничението се налага поради ремонтни дейности в средната разделителна ивица. Ще бъде ограничено преминаването по скоростната лента, като трафикът ще преминава в..

публикувано на 24.02.25 в 08:15

В по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време

През днешния ден в по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Значителна ще се задържи облачността над Западна България и Рило-Родопската област, но главно в югозападните райони ще превалява слаб сняг, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. По поречието на Дунав и на места в равнините сутринта ще има условия..

публикувано на 24.02.25 в 07:15

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00