Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Голям образователен форум очерта възможностите за по-добро и достъпно образование

Снимка: Fb/Заедно в час

Най-добрите преподавателски практики за годината бяха отличени на най-големия образователен форум в България, проведен на 29 и 30април 2023 г. в София. 

Целта на форума е подобряване на емоционалната компетентност на учениците, както и обсъждане и развиване на добрите преподавателски практики.

Повече за събитието разказа в предаването "Радиокафе" един от организаторите, експертът от програма "Заедно в час" – Борислава Данева.

"Форумът премина успешно и вълнуващо в присъствието на около 400 човека, учители, директори, хора които се интересуват от образование, представители на наши партньорски организации в неправителствения сектор, публични институции", каза тя.

"Това което чухме и видяхме, е, че хората наистина имат нужда от това пространство за споделяне на опит, за споделяне на добрите примери и възможности", допълни Данева.

По думите й един от обсъжданите важни акценти е важността на това да изграждаме партньорства, за да има едно по-добро и достъпно образование. Тя уточни, че тези партньорства трябва да се случат в по-глобален мащаб, не само между учители и родители, или учители и директорите им, а всички заинтересовани по темата, която касае цялото ни общество.

Друг акцент който тя очерта е даването на повече свобода и овластяване на всички, които работят на терен – учители и директори, които да взимат решения и да създават въз основа на нуждите, в контекста, в който работят.

Нужно е да се изгради среда на доверие към специалистите в сферата на образованието, за да имат те възможност и да бъдат подкрепени да създават и взимат решения, защото те най-добре познават своите ученици, знаят какви методи са работещи за тях и от какво имат нужда, каза още Борислава Данева.

На форума бяха отличени практики оценени от специално жури. Тя акцентира върху 5 от тях:

  • Празникът, моят и на другите – как изграждаме приобщаваща среда в многообразието в едно училище при работа с деца, които са представители на различни етнически групи.
  • Проследяване и саморегулация на ученето от страна на учениците, чрез портфолио по науки.
  • Изграждане на приобщаваща среда – различни подходи при социално-емоционално учене за работа с деца със специални образователни потребности.
  • Как ученици и учители могат осъзнато да проследяват своя напредък, за да стават по-съзнателни и отговорни.
  • Практика свързана с добротворчеството, даряването от страна на учениците, проявяване на отговорно отношение към общността и обществото.

Трябва ли иновативните методи на преподаване, предвид различния начин на възприемане при децата да се въведат в системата на преподаване в училищата?

Според Данева би било добре да се извърши "събиране и анализ на данни", за да стане ясно кои са работещите добри практики, за които може да бъде оказана подкрепа на преподавателите да ги прилагат.

Чуйте още конкретика в разговора на Яна Спиридонова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панорамен изглед на София от 1878 г.

Софийски разкази - Ранните срещи на Иван Вазов със София

Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..

публикувано на 12.07.25 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
Екипът на предаването

Най-горещата парти-точка

Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..

публикувано на 12.07.25 в 09:51
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25

България с рекорден спад в населението сред ЕС през 2024 г.

Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..

публикувано на 11.07.25 в 19:23
Снимката е илюстративна.

Юношите са изправени пред много промени и е нормално да има повече стрес и притеснение

“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..

публикувано на 11.07.25 в 18:45