Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Девети ден в изолация на Краси Георгиев. Кръвните му показатели показват, че е под голям стрес

Снимка: Полина Начева

Вече 9 дни ултрамаратонецът Краси Георгиев живее в изолация пред погледа на столичани. Той участва доброволно в социалния експеримент „Стъклената клетка“. Целта в предизвикателството, което Краси Георгиев отправи към себе си, е да живее в стъклената клетка пред НДК, в която има само пътека за бягане и матрак, на който да си почива.

„Краси Георгиев е един много подготвен човек и когато преминеш през Ада и излезеш на светло, организмът ти много добре помни какво е било в Ада. Той има памет. Въпреки всичко, този подготвен човек, на външен вид всичко е чудесно, София пее и танцува пред него и с него, минават хора и с палци показват, че го подкрепят, за което благодарим, защото той се подлага на това в името да привлече внимание върху големия проблем за тази дигитална клетка, за самоизолацията, която води към зависимости“, каза пред Радио София Албена Ненкова от екипа на Краси Георгиев.

Тя добави, че дигиталната зависимост прави хората податливи към още по-тежки зависимости.

Общо един месец – преди и след експеримента, Краси Георгиев се наблюдава от лекари, които следят показателите му.

„За нас, външно наблюдаващите всичко е наред – Краси е в много добра форма. Истината е обаче, че това е фасада. Организмът му реагира. Кръвните му показатели отчитат, че той е под голям стрес. Променен му е много холестеролът. Той е на много точен хранителен режим, което значи, че съзнанието е това, което реагира и дава сигнали, които ние не разчитаме“, каза Албена Ненкова.

Тя допълни, че Краси Георгиев непрекъснато се наблюдава от психолози, които отчитат, че дискомфортът в състоянието му е временен.

„Абсолютният дискомфорт на изолация, че уж вижда всичко и е в живота, а той не е, както всеки един от нас прави и се самонаказва по този начин. Това е каузата, към която се стремим – да привлечем внимание, да се наберат средства за превенция срещу зависимости“, добави Албена Ненкова.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00