Нейният патронен празник е на 7 май – Денят на Радиото и телевизията, но поради това, че датата съвпадаше с почивните дни, се отбелязва на 9 май.
Директорката Маргарита Янакиева разказа за гимназията, специалностите, как и защо се борят за титлата „Училище за пример“.
С радост тя посочи, че освен патронния празник на учебното заведение, то отбелязва и 63 години от създаването си.
„Най-хубавото в гимназията е екипът – семейството на „Попов“, ние тук сме едно сплотено семейство. Работим по разгръщане на нашата училищна общност, към която причислявам не само настоящи ученици, учители и родители, но и всички бивши преподаватели и ученици, в това число бизнеса и висшите училища, които поемат нашите кадри“, изтъкна Янакиева.
"Ежедневно работим за разгръщането на потенциала на тази общност, защото управленският екип на гимназията вярваме, че само по този начин можем да предложим на учениците ни, едно качествено образование, качествена подготовка и възпитание в дух на емпатия – да бъдат хора", категорична е тя.
За „Училище за пример“ нещата се получават не от първия път. „На втората година успяхме. Програмата е към фондация „Заедно в час“ с подкрепата на фондация „Америка за България“. Същностното е това, че програмата поставя в центъра именно ученика и екипната работа, чрез която се създават условия за благополучие за него, а за нас е важно да предложим точно това – добри възможности и сериозна подготовка, за да могат учениците успешно да се реализират на пазара на труда или да допълнят подготовката си във висше училище и да станат качествени специалисти в своята област, обясни директорката.
Тя допълни, че гимназията дава добра подготовка в областта на електрониката, автоматизацията, комуникацията, компютърна техника и науки – все модерни и търсени специалностти.
„За щастие можем да се похвалим с много голям интерес към училището, учениците постъпват с един добър бал след 8-и клас и след това получават добра реализация на пазара на труда и във висшите училища, търсени са от бизнеса и големите разпознаваеми фирми в областта на електрониката, с които имаме и договорни отношения за предлагане на стаж на производствената практика в техните бази, разбира се, те биха могли да продължат да работят там, при завършване на средното си образование, поясни Маргарита Янакиева.
За постигане на високите цели в качествено образование е нужна и добра база, което също е водеща грижа на екипа.
„Реализираме един много сериозен проект за обновяване на базата по програма „Региони в растеж“, каза още Янакиева и допълни:
„Имаме подходящото оборудване – създадени на високо ниво учебни лаборатории и работилници, което дава възможност за една добра професионална подготовка и компетенции на учениците“.
Чуйте още подробности по темата от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..