Денят на физическата активност се отбелязва от 2002 г. с решение на 55-ата Световна здравна асамблея. Хроничните незаразни болести придобиват епидемичен характер, вследствие на нездравословното хранене и ниската физическа активност, се казва в приетата резолюция на Световната здравна асамблея.
Според кинезитерапевта и диетолог Ипократис Пападимитракос хората трябва да знаят какво стои зад здравословното хранене.
„Двигателната активност има два аспекта. Един човек може да спортува и да има ползите от спорта, без да има нужда да сваля килограми. От друга страна - двигателната активност много често е свързана със сваляне на килограми. Но ако се движа повече, това не означава, че моето хранене е здравословно. Т.е. усилията в двете неща трябва да са отделни – от една страна да си оправя храненето и от друга страна – да намеря начин и време да се движа“, каза пред Радио София Пападимитракос.
Според него, обездвижването води до редица проблеми, сред които и репродуктивни.
„Наблюдавам все повече мъже, които придобиват женска фигура – тесни рамене и широк ханш. Това обикновено са професиите, които са постоянно седнали и имат тип женско напълняване - в ханша и в бедрата. Това означава, че обездвижването води до намаляване на тестостерон и увеличаване на нивата на естроген и впоследствие – репродуктивни проблеми. Затваря се един омагьосан кръг именно от обездвижването. Важно е всеки да се грижи за себе си чрез неговото хранене, двигателната активност, да го прави с кеф и да го приеме като предизвикателство, а не като нещо, което му се налага от някой да го направи“, добави Ипократис Пападимитракос.
По думите на кинезитерапевта, 90% от заболяванията водят началото си от нездравословно хранене и липса на движение.
Целта на днешния ден е да се обърне внимание на рисковите за здравето фактори – тютюнопушене, нездравословно хранене, стрес и социална изолация, които могат да бъдат предотвратени чрез спорт и физическа активност. Неоходимо е на национално и местно ниво да се развият устойчиви инициативи, политики и програми в областта на физическата активност и интегрирането й в ежедневието на хората.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..
Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..
45 училища от 34 населени места в цяла България ще станат част от випуск 2025/2027 на програмата “Училища за пример“ на фондация "Заедно в час" през месец юли. Участниците са рекорден брой, след като през 2024 г. беше разширен обхватът , включвайки 40 училища. Програмата подкрепя училищните екипи да усъвършенстват преподавателските си..
През следващия месец Федерацията по фелинология организира първата по рода си в България Международна изложба на котки. За два дни (17 и 18 май) София ще се превърне в столица на красотата, обаянието и любовта към животните. Ще се съберат най-елегантните и впечатляващи котки от целия свят, твърдят организаторите. Пред БНР-Радио София..