Една голяма мечта на детските хематолози в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и на родителите на деца с таласемия се сбъдва.
На 12 май от 12:00 часа официално ще бъде открит Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца.
Центърът е реновиран и преоборудван със средства, осигурени изцяло от дарители, както и с много доброволен труд на родители, лекари и благодетели.
„Кампанията, която започна в края на миналата година, обедини над 50 дарители. Стойността е между 50 и 60 хиляди лева. Всеки допринесе с нещо: финанси, материали, личен труд, а резултатът, който искаме да споделим с вас, е повече от впечатляващ, каза пред БНР-Радио София д-р Атанас Банчев, детски хематолог и координатор на центъра (▼).
Центърът обслужва около 200 пациенти с доброкачествени нарушения на кръвта.
Само децата до 18 години с таласемия майор са 45. По думите на д-р Банчев, болницата разполага с достатъчно добра апаратура, но след ремонтаатмосферата е станала по-приятна, леглата за обновени, има и красиви стенописи, изрисувани от двама художници.
Таласемията е наследствена генетична болест, обясни още хематологът.
При нея става невъзможно да се произвежда здрава молекула на хемоглобина. в такъв случай червените кръвни клетки не могат да преживеят достатъчно дълго време.
В България има около 230 хиляди души, които са само носители на таласемия (3-3,5% от населението). Те не подозират, че могат да имат проблем в семейството си, но когато двойката се образува от такива хора, вероятността от дете с таласемия майор нараства до 25%.
Около 290 души страдат от най-тежката форма на болестта - таласемия майор. При тях се налага да се правят чести кръвопреливания – на около 2-3 седмици.
„Болестта е хронична, няма остри, животозастрашаващи прояви, но говорим и за качество на живота“, изтъкна д-р Банчев.
С него разговаря Невена Николова.
Коментатори във "Форум" във вторник бяха Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..