Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обществото от гледната точка на архитектурата

Снимка: Радио София

На 22 май 2023 г. в "Гьоте институт" ще се състои отворена лекция посветена на градския активизъм и архитектура, озаглавена "Срещу стената". Събитието е организирано от "Гьоте институт" и Фондация "Ново архитектурно наследство". Как през архитектурата можем да разкажем обществото ни днес? Защо е важно да се борим за качеството на градската среда и през културното наследство? Подробности по темата разказаха арх. Анета Василева и арх. Зекие Емин.

"Във Фондация "Ново архитектурно наследство" сме се събрали експерти или съмишленици, които изучаваме, популяризираме и се опитваме да градим стратегии за развитие на архитектурата и потенциалното културно наследство от ново и най-ново време. Тоест, това, което е построено след Втората световна война до наши дни. Особеното е, че точно този период е произвел огромна част от застроената среда около нас. Голяма част от него е противоречив, друга част от него е ежедневно използван", сподели арх. Анета Василева. Тя добави, че това ще е и фокусът на лекцията.

По думите й последните години са великото време на градския активизъм:

"В Белград например имаше огромно гражданско движение от 2015 до 2018 г. срещу презастрояването на брега на река Сава в центъра на града".

Тя посочи, че градският активизъм през последните години е една от тенденциите, за които не трябва да си затваряме очите и да продължим да говорим.

 Арх. Зекие Емин сподели, че примери на активизъм по време на кризисни ситуации се наблюдават в много държави.

"Вярно е, че в мирни времена или във времена, в които обществото живее все по-добре започваме да обръщаме все по-малко внимание не само на културните ценности, а и на всякакви проблеми, които се случват. Именно затова повдигаме тази тема и правим паралели, които са много интересни между различни държави, защото искаме да покажем, че нещата, които се случват тук, се случват и на други места и можем много лесно да се свържем като общество и с другите общества в търсенето ни на по-добри условия за живот, по-добра среда. Затова имаме такива инициативи, защото смятаме, че винаги трябва да говорим за тези проблеми, защото ние населяваме градовете, в които живеем и винаги трябва да се целим към по-добра градска среда и към опазване на историческото ни наследство", отбеляза тя.

Арх. Анета Василева посочи, че най-сигурният начин да се съхрани една ценност е, като се изгради обществено съзнание за нея и когато се знае, че наследството и миналото не пречат на бъдещето. Поканата за лекцията е към всички граждани.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.11.24: Когато има политическа нестабилност страдат и вътрешните, и външните инвестиции

Тази седмица в студиото на "Форум"  водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста  Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..

публикувано на 27.11.24 в 18:35

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

публикувано на 27.11.24 в 18:09

Емил Минев: Силно се надявам работодателите да гледат на ангажираността на своите служители по нов начин

Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София.  Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..

публикувано на 27.11.24 в 16:58

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ подкрепя хора в нужда

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..

публикувано на 27.11.24 в 16:35

"Виненият образ на България" в конференция за професионалисти и специализирано изложение за публика

Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Палеогенетиката доказва данните от историческите извори за българите в Италия

Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...

публикувано на 27.11.24 в 16:09

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..

публикувано на 27.11.24 в 15:29