Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Внедряват система за е-архивиране в Държавна агенция “Архиви“

Снимка: Държавна агенция "Архиви"

Държавната агенция „Архиви“ представи проекта „Разработка и внедряване на система за е-архивиране“ и студиото за цифровизация на аудио-визуални документи. Целта е разработване и внедряване на система за е-архивиране, за попълването на Националния архивен фонд с ценни електронни документи и запазването им.

Председателят на Държавна агенция „Архиви“ доц. д-р Михаил Груев обясни, че проектът е важен не само за настоящия момент, но той е насочен, преди всичко, към бъдещето на Агенцията и към бъдещето на архивната професия.

„Тази трансформация всъщност, която вече е в ход в голяма част от държавните институции, поставя въпроса какво да се прави, как да се съхранят създаваните вече през последните няколко години електронни документи. Като историк бих сравнил този преход на хартията към дигиталния документ с преходите, които назад в историята са извършвани. Най-напред от глината и от камъка към хартията след нейното изобретяване от китайците през II век. Но трябва да кажем, че минават 500-600 години, докато хартията напълно измести камъка. Другата голяма трансформация в човешката история - това е вече появата на печатната хартия, свързана с откритието на Гутенберг през 15 век, също минават поне 200 години, докато печатната хартия изцяло замени ръкописа. Днес, ние сме пред третата такава голяма трансформация в начина на записване на информацията в човешката история, свързана с отпадането на хартията и нейното заменяне с електронния родения документ“, каза доц. Д-р Михаил Груев.

По думите на Наташа Димчева - гл. секретар на Държавна агенция „Архиви“ и ръководител на проекта, целта е да бъде разработена достъпна, сигурна и високотехнологична система за електронно архивиране.

„Това е една трансформация във времето, така че ще трябва да бъдем много търпеливи, много упорити и много вярващи в успеха на това начинание, защото времето изисква от нас тази модернизация, тази трансформация, защото от историята знаем, че не винаги трансформацията и промяната са добре посрещани“, добави Наташа Димчева.

Периодът на изпълнение е от 12 януари 2021 г. до 30 септември 2023 г.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кабинетът отпусна 15 млн. лв. за градския транспорт на София, но столичният кмет не каза Благодаря...

"Форум", 19.05.25: За зародиша на един софийски проблем и за политическите дивиденти

Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева  и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...

публикувано на 19.05.25 в 18:44

Улиците на София – опасни за децата!

София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..

публикувано на 19.05.25 в 18:10

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата"

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..

публикувано на 19.05.25 в 17:25

Банката за майчина кърма е с най-съвременно оборудване за изследване

19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..

публикувано на 19.05.25 в 17:05

Фондация "Биоразнообразие" стартира възстановяване на чешмите на Витоша

След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..

публикувано на 19.05.25 в 15:49

Правителството отпусна 15 млн. лв. за транспорта на София, от "Спаси София" искат съкращения в администрацията

Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..

публикувано на 19.05.25 в 15:42

Храните поевтиняват по-бавно и са по-скъпи, отколкото през 2024 г.

Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..

публикувано на 19.05.25 в 15:10