В Късното шоу обсъдихме обширната тема за себепознанието. Важна част от изкуството да опознаваме себе си, е умението да дишаме. Как да ползваме дишането правилно, за да подобряваме общото си състояние?
Разговорът със специалния ни събеседник - Сана, която е сертифициран инструктор към международната организация "Изкуството да живееш" даде повече дълбочина и контекст в темата.
Тя изтъкна няколко основни акцента за правилно дишане, които е важно да познаваме.
Затова е добре да усвоим някои дихателни техники, които ще ни помогнат да подобрим дишането си и да изхвърляме токсините по-ефикасно.
Ако мислиш, че нямаш време, ето една техника, която отнема 3 минути – нарича се "Бастрика" на езика на йога санскрит, а в превод на български - "ковашки мях".
"Мяхът" е нещо, което ковачите използват, за да разпалят огъня, обяснява Сана. "По същия начин е и техниката "Ние вдишваме" - "изстрелваме" ръцете право нагоре, отваряме дланите и издишваме рязко през носа. Правим 15-20 вдишвания. Този метод "изхвърля" напрежението от нас и най-хубавото – зарежда ни с енергия", твърди експертът.
Всички дихателни техники са много ефективни, допринасят за остър ум и по-лесно фокусиране върху ежедневните дейности, уверява ни тя.
Съветът на Сана: "Добре е да добавим в деня си кратка медитация (буквално 7 минути)".
Медитацията е подход, чрез който можем да подобрим вътрешното си състояние и баланс.
От разговора ще научим какви базови знания са необходими, за да на медитираме ефективно.
Каква е връзката между понятията "Его", "Аз" и "Опознаване".
Различните техники и практики, които можем да правим сутрин за да стартираме деня си.
"Защото е важно малко по малко, всеки ден да се завръщаме към себе си", пояснява Сана от позицията от своя личен опит и преживявания, както и от опита си като терапевт.
Чуйте целия разговор с нея в звуковия файл.
Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...
София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..
В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..
19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..
След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..
Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..
Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..